تبلیغات
زاگرس ما - مطالب اردیبهشت 1394

نگاهی از بلندای زاگرس بر فلات ایران زمین

خیبر در استانه صعود به لیگ یک/ وعده ما 7 خرداد ورزشگاه هویزه نازی آباد

نویسنده :بابک ملایری
تاریخ:پنجشنبه 31 اردیبهشت 1394-08:50 ب.ظ

خیبر لرستان امروز پنجشنبه در حضور حدود 6 هزار تماشاگر در ورزشگاه تختی خرم‌آباد میزبان حریف آب‌پوش تهرانی بود كه در پایان با تك گلی كه در ششمین دقیقه از وقت‌های تلف شده به ثمر رساند، موفق شد پیروز از میدان خارج شود.
تك گل خیبر در لحظات پایانی روی پاس پویا عالیخانی با ارسال مسلم پروانه‌پور توسط بازیكنان استقلال وارد دروازه‌ی این تیم شد.
این دو تیم در نیمه اول با احتیاط رویاروی هم صف‌آرایی كردند و خیبری‌ها بیش‌تر قصد داشتند ضمن نخوردن گل، از روی ضربات ایستگاهی قفل دروازه‌ی حریف را بگشایند و آبی‌پوشان تهرانی نیز با علم به این موضوع، تا حد امكان از خطا كردن یا دادن كرنر به بازیكنان خیبر پرهیز می‌كردند.
نیمه اول بازی در این شرایط با تساوی بدون گل پایان یافت.
بازیكنان سبزپوش خیبر نیمه دوم را تهاجمی آغاز كردند. بازیكنان استقلال آبی تهران نیز سعی در تلف كردن وقت داشتند تا از این طریق هم زمان را به نفع خود تلف كنند و باعث تحریك بازیكنان خیبر شوند.
خیبر در نیمه دوم چند موقعیت خوب گلزنی را از دست داد و از دقیقه 80 به بعد بازی بی‌روح و متعادل شد و در شرایطی كه همه فكر می‌كردند این بازی با تساوی بدون گل به پایان می‌رسد، خیبری‌ها دو دقیقه قبل از سوت پایان بازی و در دقیقه 96 به گل برتری رسیدند تا كارشان برای بازی برگشت راحت‌تر شود.
با این نتیجه، خیبری‌ها چنان‌چه پنج‌شنبه هفته آینده موفق شوند در زمین حریف یك گل بزنند، حتی در صورت شكست 2 بر یك نیز به لیگ دسته اول فوتبال ایران راه می‌یابند. نتیجه مساوی نیز خیبر را به لیگ یک میبرد و با توجه به تک گروهی شدن لیگ یک خیبر امسال رقابت جذابی برای صعود به لیگ برتر خواهد داشت.
منبع خبر: یافته نیوز

بازی برگشت از ساعت 17  پنج‌شنبه 7 خردادماه در ورزشگاه هویزه تهران آغاز می‌گردد. ورزشگاه هویزه در میدان بهشت محله نازی‌آباد قرار دارد.
تا یک هفته وقت داریم تا اطلاع رسانی کنیم تا ورزشگاه هویزه نازی آباد را به محل گردهمایی لرها در دفاع از خیبر تبدیل کنیم.
حمایت آذری ها از تراکتور در تهران میتواند نمونه خوبی در همبستگی قومی حول یک تیم فوتبال باشد. خیبر خرم آباد, تراختور لرهاست. پس از ناکامی گهر دورود و نفت مسجد سلیمان اکنون خیبر خرم آباد سومین شانس لرها برای حضوری قدرتمند در فوتبال ایران است.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

خیبر خرم آباد راهی پلی اف لیگ یک شد

نویسنده :بابک ملایری
تاریخ:سه شنبه 22 اردیبهشت 1394-09:53 ب.ظ

تیم فوتبال استقلال ب با برتری برابر بهمن شیراز، حریف خیبر خرم‌آباد شد.


 تیم‌های استقلال ب و بهمن شیراز درحالی امروز در ورزشگاه شهدای هویزه تهران به مصاف هم رفتند که استقلالی آبی ب در صورت پیروزی پلی‌آف لیگ یک راه پیدا می‌کرد.این دیدار در نهایت با برتری یک بر صفر استقلالی‌ها به پایان رسید تا این تیم حریف خیبر خرم‌آباد در دیدار پلی‌آف برای راهیابی به لیگ یک شود.
امروز بازی های پایانی مرحله مقدماتی لیگ دسته دوم انجام شد که از مهمترین بازی ها می‌ توان به مسابقه آلومینیوم اراک ـ بعثت، خیبرخرم آباد ـ ایرانجوان خورموج در گروه اول و در گروه دوم استقلال آبی تهران ـ بهمن شیراز و کاسپین قزوین ـ پارس جنوبی اشاره کرد.

در بازی های امروز آلومینیوم با 3 گل بعثت کرمانشاه را شکست داد و خیبرخرم آباد با نتیجه 2 ـ 1 ایرانجوان را برد تا در این گروه آلومینیوم با 21 امتیازی به لیگ دسته اول صعود کند و خیبر به پلی آف برود. خیبری ها با وجود پیروزی امروز 20 امتیازی شدند. تیم سوم این گروه هم سپیدرود رشت پرطرفدار بود که در اولین سال حضور در رقابت های کشوری موفق به صعود به دور بعد نشد.

در گروه ب کاسپین قزوین، پارس جم جنوبی را 2-0 شکست داد که با این شکست تیم بوشهری به رتبه سوم گروه سقوط کرد تا تیم استقلال ب آبی تهران با توجه به برد 1-0 مقابل بهمن شیراز 15 امتیازی بشود و به دلیل گل زده بیشتر به نسبت پارس جم جنوبی به پلی آف صعود کند و ونقابل خیبرخرم آباد قرار بگیرد .

بهمن شیراز هم که شرایط خوبی داشت با وجود شکست با 15 امتیاز و تفاضل گل +4 به لیگ دسته اول صعود کرد .

بازی پلی آف لیگ دسته دوم بین استقلال آبی تهران و خیبر خرم آباد برگزار می شود . تیم استقلال آبی تیم دوم باشگاه استقلال است . بازی رفت در خرم آباد و بازی برگشت در تهران برگزار می شود که شایسته است ورزشگاه شهدای هویزه در تسخیر لرهای ساکن تهران قرار گیرد.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تاملی در کارکرد انتخاباتی حزب و نسبت آن با طایفه و پوپولیسم

نویسنده :بابک ملایری
تاریخ:چهارشنبه 9 اردیبهشت 1394-07:13 ق.ظ

انتخابات یک پدیده سیاسی مربوط به دوران دولت - ملت های مدرن است که بر اساس آن مردم قرار است از میان نامزدهای مختلف شایسته ترین افراد را برای پست هایی انتخاب کنند. در همین ارتباط احزاب سیاسی وظیفه ای میانجی را بر عهده می گیرند تا از یک سو نامزدهای همسو با برنامه های حزب را به مردم معرفی کنند و مورد حمایت خود قرار دهند و از سوی دیگر با اعلام برنامه های حزب در زمینه های مختلف ، مردم را در کار انتخاب راهنمایی و هدایت کنند.


هر چه توسعه سیاسی در مرحله بالاتری باشد ، انتخاب مردم نهادینه تر و مطابق با برنامه های احزاب خواهد بود. در چنین فضایی لازم نیست که مردم تک تک نامزدها را بشناسند بلکه مردم با شناختن چند حزب مختلف حزبی را که بیشترین نزدیکی را میان برنامه های آن با خواسته های خود مشاهده می کنند از میان احزاب مختلف انتخاب می کنند و به نامزدهای آن حزب رای می دهند. طبعا در یک جامعه برخوردار از توسعه سیاسی احزاب در قبال برنامه های ارائه کرده پاسخگو خواهند بود و مردم به شیوه های مختلف خواهان پاسخگویی حزب می شوند. در نبود توسعه سیاسی و نبود احزاب سیاسی متناسب با خواسته های جامعه ، کارکرد احزاب به دیگر بخش ها و نهادهای اجتماعی منتقل می شود. در چنین فضایی است که دانشگاه ، مطبوعات و دیگر ارکان جامعه هر کدام بخشی از کارکرد حزب را بر عهده می گیرند. چندان عجیب نیست که در چنین فضایی برخی هم بخواهند کارکرد حزب را بر یکی از ارکان سنتی جامعه مانند طایفه بار کنند. طایفه یک نهاد اجتماعی سنتی است که کارکردهای سنتی خاص خود را دارد اما به هیچ وجه نمی تواند نقش یک حزب سیاسی را در ارتباط با پدیده انتخابات ایفا کند. البته در جامعه ای که در برزخ میان سنت و مدرنیته سرگردان مانده و از توسعه سیاسی برخوردار نشده اصلا عجیب نیست که انتخابات در برخی مناطق رنگ و بوی قومیتی داشته باشد بخصوص در شهرهای کوچکتر که ارتباطات شفاهی و سنتی بیشتر و پیوندهای و هویت های سنتی از جمله هویت قومی و طایفه ای پررنگ تر است، انتخاب مردم در انتخابات سیاسی کم و بیش رنگ قومی و طایفه ای خواهد داشت.

به گمانم در اینجا بحث هویت ها مطرح نیست بلکه بحث درجه توسعه سیاسی مطرح است. کسانی که بر توسعه سیاسی و انتخاب هدفمند و برنامه محور مردم در انتخابات تاکید می کنند ، با هویت قومی مردم دشمنی ندارند بلکه بر پیروی از الزامات و سازوکارهای مدرن در یک پدیده اجتماعی مدرن مانند انتخابات تاکید دارند.

موضوع مهم در اینجا یافتن راهی برای سازگار ساختن هویت های سنتی با سازوکارهای مدرن است. هنری اگر هست در اینجا باید خود را نشان دهد. تشکیل حزب سیاسی یا سازمان های غیردولتی و مردم نهاد با گرایش های قومیتی می تواند بخشی از راه حل در این زمینه باشد و ضمن نظام مند کردن مشارکت مردم در انتخابات ، دغدغه های قومی را هم در نظر داشته باشد.

احزاب در حالت ایده آل بهترین سکو برای شکل دهی به مشارکت مردم در انتخابات هستند هرچند در نبود احزاب ارکان دیگر اجتماعی از قبیل طوایف ، مطبوعات ، مساجد و ... هر کدام بخشی از وظیفه احزاب را عهده دار می شوند و در چنین فضای ابهام آلودی است که نامزدها فرصت می کنند با وعده های فریبنده رای مردم را جذب کنند و به اشکال مختلف از زیر بار عمل به قول های خود شانه خالی کنند. این به دلیل نبود توسعه سیاسی و نهادینه نبودن انتخاب مردم است و معنای آن پوپولیسم نیست. وقتی توسعه سیاسی نباشد ، راه برای پوپولیسم چه از جانب احزاب یا از موضع طایفه گرایی باز می شود. حزب یک نهاد عینی سیاسی است که می تواند کارکرد اجتماعی داشته باشد. طایفه یک نهاد عینی اجتماعی است که می تواند کارکرد سیاسی هم (مثلا در انتخابات) داشته باشد اما پوپولیسم یک شیوه و روش است. یک حزب سیاسی یا یک نامزد انتخاباتی می تواند از جایگاه قوم گرایی و طایفه گرایی با شیوه ای پوپولیستی وارد انتخابات شود کما اینکه یک نامزد منتسب به قوم لر در انتخابات ریاست جمهوری با رویکردی پوپولیستی وارد شد و شکست خورد.

به گمانم زیست در جامعه امروزی که از ساخت سنتی خود جدا شده است ، مستلزم ایجاد یک حالت سازش میان هویت شهروندی و هویت قومی و طایفه ای است. هر کدام از این دو هویت کارکردهای خاص خود را دارند و می توانند در بزنگاههایی به کار آیند. در انتخابات که فعالیتی در عرصه سیاسی است ، هویت شهروندی به کار می آید هر چند هویت قومی می تواند در قالب یک حزب سیاسی مکمل آن باشد. هویت قومی و طایفه ای در عرصه های دیگر مانند اجتماعی و فرهنگی و ورزشی کارکرد دارد. اشاره برخی دوستان کاملا درست است که هویت یابی قومی در عرصه ورزشی مانند تیم های فوتبال برای بخشی از اقشار جامعه جذابیت بیشتری دارد. اما ساده انگارانه است که بخواهیم این هویت یابی در عرصه اجتماعی ورزش را به عرصه سیاسی تسری دهیم. این خود نوعی پوپولیسم است. اشتباه برخی دوستان در این است که میان حمایت از یک نامزد انتخاباتی و حمایت از یک تیم فوتبال تفاوتی قائل نمی شوند!


مطالب مرتبط :


احزاب و طوایف نباشند دنیا به کام پوپولیسم خواهد بود - سایت لور

شکست فاحش پوپولیسم قوم گرایانه در انتخابات - زاگرس ماداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ناامیدی پاس همدان از لیگ برتر و امیدواری خیبر خرم آباد به لیگ یک

نویسنده :بابک ملایری
تاریخ:چهارشنبه 9 اردیبهشت 1394-03:31 ق.ظ

بازی سرنوشت ساز خیبر با سپیدرود رشت در خرم آباد

تیم پاس همدان در ادامه سریال ناکامی های سال های اخیرش روز سه شنبه در ورزشگاه قدس همدان در حالی که تا اواخر بازی یک بر صفر از حریف یزدی خود پیش بود حدود دقیقه 70 گل مساوی را روی یک ضربه ایستگاهی از فولاد یزد دریافت کرد تا از صعود به مرحله پلی آف لیگ برتر هم باز بماند. گزارشگر شبکه همدان در طول گزارش بازی تاکید می کرد که پاس همدان احتمال دارد بطور مستقیم به لیگ برتر صعود کند (در صورت شکست سیاه جامگان در مشهد در برابر داماش گیلان) یا اینکه به بازی حذفی برسد. اما حالت سوم را نگفت و در پایان هم همان حالت سوم یعنی ناکامی از صعود به لیگ برتر و بازی پلی آف نصیب پاس همدان شد تا طرفداران پاس با بهت و حیرت ورزشگاه را ترک کنند.

این در حالی است که تیم قدیمی خیبر خرم آباد که هفته گذشته در ورزشگاه اراک تیم آلومینیوم این شهر را 2 بر یک شکست داده بود روز چهارشنبه قرار است در خرم آباد به مصاف سپیدرود رشت برود. خیبر در صورت پیروزی در این بازی گام بزرگی به سمت لیگ یک بر می دارد و سال آینده همبازی پاس همدان خواهد شد که مصاف این دو تیم از دو استان همسایه می تواند بسیار جالب باشد.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo
aa

[wWw.SARIAH.blogfa.com],Free MUSIC code in Sariah
free code in Sariah