تبلیغات
زاگرس ما - مطالب خرداد 1393

نگاهی از بلندای زاگرس بر فلات ایران زمین

انتخابات افغانستان/ نگرش "لور"ی دردسرساز می شود؟!

نویسنده :بابک ملایری
تاریخ:جمعه 30 خرداد 1393-12:18 ق.ظ

تحقق دیدگاه انتخاباتی "لور" در صحنه سیاسی افغانستان

 

در حالی که دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز 24 جوزا (خرداد) برگزار شد ، ظاهرا دیدگاه "لوری" در نزد برخی از رای دهندگان و برگزار کنندگان انتخابات می رود تا بار دیگر صحنه سیاسی افغانستان را دستخوش ناآرامی و تنش کند. 

Afghan ethnic groups


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

در دفاع از جواد خیابانی

نویسنده :بابک ملایری
تاریخ:یکشنبه 25 خرداد 1393-11:57 ب.ظ

این روزها و شب ها که تب جام جهانی همه جا را گرفته ، سایت لور در مطلبی به انتقاد از نحوه گزارشگری جواد خیابانی در بازی کلمبیا و یونان در جام جهانی پرداخته است. در این مطلب که معلوم نیست نوشته خود سایت لور است یا از سایت دیگری برداشته شده ، ادعا شده که خیابانی با گزارش خود "بارها با روح و روان مخاطب بازی می کند و اکنون زمان خداحافظی اوست " .

جواد خیابانی

شخصا گزارش خیابانی رو خیلی بیشتر از گزارش امثال مزدک میرزایی دوست دارم صادقانه باید بگویم که خیابانی تنها گزارشگری است که مرا آزار نمی دهد و بازی های با گزارش او را با صدا گوش می کنم. زمان گزارش دیگران یا صدا را می بندم یا از شبکه های افغانستان همچون آریانا نیوز بازی ها را می بینم.

خیلی از این باصطلاح گاف هایی که به خیابانی نسبت می دهند در واقع گاف نیست و حاصل برداشت های نویسنده یا حتی تحریف گفته های خیابانی است.  مثلا در مورد اینکه در مورد نام یکی از بازیکنان یونان گفته "به زبان ما سقراط" ؛ که کاملا درست گفته. اسم لاتین بازیکن سوکراتس هست که همان سقراط فارسی است.

در مورد تشبیه اسپری مخصوص خط کشی به برف شادی هم اتفاقا تشبیه خیلی جالبی است. ممکن است جنسش همان نباشد اما برای نزدیک کردن ذهن و تشبیه بسیار خوب است زیرا این اسپری چیزی مانند برف شادی است که پس از مدت کوتاهی مانند کف از بین می رود

در مورد دیگر ادعا شده که خیابانی گفته "نام بازیکن پشتش نوشته شده" در صورتی که این یک مورد را خود من دقیقا به یاد دارم که گفت : نام کوچکش نوشته شده ؛ چون معمولا نام خانوادگی نوشته می شود.

نمی دانم این مطلب راکدام سایت نوشته و از کجاها خط می گیرد. شاید خیابانی جای برخی ها را در صدا و سیما تنگ کرده اما او یک حس ملی گرایی خوبی در گزارشهایش دارد که بی نظیر است. خیابانی همچنین با چهره و لحن دلنشین و دوست داشتنی اش به دل مخاطب می نشیند بر خلاف برخی از گزارشگران که با نوعی ژست غرور و همه چیز دانی صحبت می کنند . اتفاقا گزارش امثال میرزایی و فردوسی پور و یوسفی از جهاتی بسیار بیشتر با روح و روان مخاطب بازی می کند. آنان در گزارش خودشان بعضا از هرگونه خشونت کلامی مستتر علیه تیمی که روبروی تیم مورد علاقه شخصی شان بازی می کند دریغ نمی کنند و تریبون رسانه ملی را با تریبون ابراز علایق شخصی خود اشتباه می کنند.

هیچ وقت یادم نمی رود در بازی جام جهانی 2006 آلمان بازی آلمان و کاستاریکا بود که مزدک میرزایی در دفاع از تیم مورد علاقه اش آلمان کار را به وضع تهوع آوری رسانده بود که خودم شخصا بین دو نیمه به روابط عمومی صدا و سیما زنگ زدم و اعتراض کردم. ظاهرا خیلی های دیگر همین شکایت را داشتند چون در نیمه دوم اندکی لحن گزارش معتدل تر شد. در همان ایام مطلبی در وبلاگ "نیم رسانه" در این باره نوشتم .

یا مثلا عادل فردوسی پور که به گزارشگر باسواد شهره شده مثلا در بازی ایران و مکزیک در همان دوره جام جهانی به جای اینکه به میلیونها بیننده جوان و نوجوان درس اعتماد به نفس بدهد، می گوید: این مکزیک به هر حال در جام کونکاکاف برزیل را آزار داده است! این در حالی است که در همان بازی ها تیم ژاپن با خود برزیل بازی کرد و بازی به مراتب آبرومندانه تری از بازی ما مقابل مکزیک ارائه داد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

پس لرزه های لغو یك همایش در بروجرد/ شكایت بروجردی از یك نشریه

نویسنده :بابک ملایری
تاریخ:دوشنبه 19 خرداد 1393-08:37 ب.ظ

پس لرزه ها و واكنش ها به لغو همایش ملی تبیین شخصیت علمی امام خمینی (ره) که قرار بود 16و 17اردیبهشت در بروجرد برگزار شود، همچنان ادامه دارد و در تازه ترین مورد علاء الدین بروجردی نماینده این شهرستان از یك نشریه به دلیل درج مطلبی در این ارتباط شكایت كرد.

نماینده بروجرد از سردبیر نشریه "شمیم" شکایت کرد/ ضرب و شتم مدیر‌مسوول شمیم!

همایش مزبور كه دو روز مانده به برگزاری بطور ناگهانی دانشگاه آیت الله بروجردی آن را لغو كرد ، قرار بود در سطح ملی و با حضور برخی شخصیت های کشوری در محل این دانشگاه برگزار شود که برای برگزاری این همایش از ماه های گذشته برنامه ریزی شده بود. 

حسن خمینی، قربانعلی دری نجف آبادی و سید هاشم رسولی محلاتی از مهمانان این همایش ملی بودند و حسن خمینی نیز سخنران اصلی همایش بود.
ابتدا مسئولان دانشگاه اعلام كردند که برخی جریان ها با ارسال پیغام خصوصی به فرماندار بروجرد می خواهند مانع سخنرانی نوه امام خمینی (ره) در همایش "تبیین جایگاه علمی امام خمینی" در بروجرد شوند. 
اما این دانشگاه دولتی بعدا در بیانیه هایی ، فشار شورای تامین لرستان برای حذف سخنران اصلی را عامل لغو این همایش عنوان كرد.


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سایت لور در دام سیاست بازان تهرانی!

نویسنده :بابک ملایری
تاریخ:یکشنبه 11 خرداد 1393-08:35 ب.ظ

تلاش گوگل برای ایجاد تفرقه حرفی بسیار بی معنی است

سایت بولتن نیوز در مطلبی شمشیر را برای سایت گوگل از رو بسته و این موتور جستجوگر را به "تلاش برای ایجاد جنگی قومی و مذهبی در ایران" متهم کرده است. استدلال هم این است که "وقتی به موتور جستجوگر گوگل مراجعه می کنید و با کلمه انگلیسی واژه نقشه کردستان را جستجو می کنید این موتور جستجوگر نقشه کردستانی را به مخاطب می دهد که در این نقشه بخش مهمی از جغرافیای ایران نیز ضمیمه این نقشه شده است".

نویسنده مطلب ندانسته جواب خود را داده است. گوگل یک موتور جستجوگر است و گناه از گوگل نیست. گناه از سایت هایی است که چنین نقشه هایی را تهیه کرده و منتشر کرده اند . در همه موارد هم الزاما منظور و نیت بدی در کار نبوده ممکن است نقشه ای از سکونتگاه قوم کرد باشد که ذیل آن توضیح هم داده شده که این منطقه در سه کشور واقع است و این منطقه سکونت قوم کرد است. این یک واقعیت است.

چنانکه سایت ویکی پدیا که یک دائره المعارف آزاد اینترنتی است همین توضیح را داده و اتفاقا در جستجوی گوگل با کلمه انگلیسی کردستان همین لینک ویکی پدیا اولین نتیجه جستجو است. 

ویکی پدیا توضیح داده است که کاربرد واژه کردستان به بخش های بزرگی از شرق ترکیه ، شمال عراق ، شمال غربی ایران و شمال شرقی سوریه اشاره دارد که محل سوکنت کردها است.

 Contemporary use of Kurdistan refers to large parts of eastern Turkey (Turkish Kurdistan), northern Iraq (Iraqi Kurdistan), northwestern Iran (Iranian Kurdistan) and northeastern Syria (Syrian Kurdistan) inhabited mainly by Kurds.[15] Kurdistan roughly encompasses the northwestern Zagros and the eastern Taurus mountain ranges,[16] and covers small portions of Armenia.

 

اگر شما نقشه ژاپن را هم به اسم کردستان در سایتی ثبت کنید وقتی کلیک آن به حدی برسد گوگل هم آن نقشه را جستجو می کند و نشان می دهد. پس اگر در گوگل نقشه ژاپن به اسم کردستان نشان داده شد باید بگوییم ژاپنی ها در فکر تصرف کردستان هستند؟! نباید دید توطئه انگارانه و دایی جان ناپلئونی داشته باشیم.

برخی تبعیض ها و ظلم ها علیه هموطنان کرد و برخی دیگر از قومیت های نژادی و مذهبی بسیار بیشتر از چنین نقشه ها و مطالبی تاثیر سوء و مرکز گریزانه و تجزیه طلبانه دارد. اگر هدف از این مطلب پرونده سازی برای سایت مفید گوگل و فیلتر کردن آن باشد بحث دیگری است. سایت لور نباید ساده انگارانه در دام سایت های سیاسی تهران بیافتد... در صداقت آنها همین بس که این پیام مرا با چنین مضمونی سانسور کردند!

File:Kurdish-inhabited area by CIA (1992).jpg

نقشه محل سکونت قوم کرد از ویکی پدیا با مشخص بودن کشورهای ایران ، عراق ، ترکیه و سوریه
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

پوزش از مخاطبان ارجمند

نویسنده :بابک ملایری
تاریخ:شنبه 10 خرداد 1393-01:12 ق.ظ

بدینوسیله از قطع فعالیت وبلاگ زاگرس ما به مدت حدود شش ماه از مخاطبان ارجمند و صبور این وبلاگ عذر خواهی می کنم و امیدوارم که بزودی با مطالب تازه در خدمت عزیزان باشم. دلیل این وقفه برخی گرفتاری ها و مشغله ها و شاید هم تا حدی به تعبیر مولوی بزرگ ، خاک آلود شدن سخن بوده باشد.

امیدوارم هر چه زودتر چاه سخن ما هم صاف شود...

سخت خاک‌آلود می‌آید سخن         آب تیره شد سر چه بند کن

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo
aa

[wWw.SARIAH.blogfa.com],Free MUSIC code in Sariah
free code in Sariah