تبلیغات
زاگرس ما - مطالب اسفند 1393

نگاهی از بلندای زاگرس بر فلات ایران زمین

فرهنگ ، هویت ، قومیت و موضوع انتخابات در مناظره دو تن از مخاطبان محترم

نویسنده :بابک ملایری
تاریخ:چهارشنبه 6 اسفند 1393-02:12 ق.ظ

مباحث مطرح شده درباره فرهنگ و هویت و قومیت که در حاشیه بحث انتخابات ایجاد شد ، به تبادل آرای برخی از مخاطبان محترم منجر شد . نگارنده در بحث انتخابات ریاست جمهوری در همان فصل انتخابات نظرات و دیدگاههای خود را بیان کردم و مخاطبان عزیز را برای آگاهی از این بحث به مراجعه به آرشیو وبلاگ دعوت می کنم. البته آن بحث ها مربوط به انتخابات ریاست جمهوری بود که با انتخابات مجلس از لحاظ کارکرد و نحوه مشارکت و هدف گذاری مشارکت متفاوت است و در زمان خود در فصل انتخابات مجلس درباره آن بحث خواهیم کرد. دوست عزیز آقا "رضا" با توضیحاتی برخی از ابهامات درباره نظر مورخ 31 شهریور 92 را زدوده و موضع خود را شفاف کرده اند. به گمانم برخی از قضاوت های آقای میرهاشمی درباره نظرات ایشان به دور از انصاف است. اقای رضا از دیدگاه خود یک واقعیت ملموس را بیان کرده اند که عبارت است از کمرنگ شدن زبان لری در لرستان و پررنگ شدن زبان فارسی (گویش غالب فارسی یا تهرانی یا هر نامی که برایش قائل شویم) . مسلما ضعیف شدن زبان های محلی در عصر جهانی شدن یک واقعیت است که حتی در مقیاس خاصی بر زبان فارسی هم تاثیرات خود را دارد و زبان فارسی هم از زبان های دیگر تاثیر می پذیرد. بحث ما در چگونگی حفظ و حراست از زبان لری در این دوران است.
جناب میرهاشمی بحث زبان و هویت را با بحث انتخابات در هم آمیخته اند بدون اینکه ارتباط اینها را (در صورت وجود) به درستی مشخص کنند. درمورد انتخابات همانطور که گفتم خوانندگان عزیز را به آرشیو وبلاگ در تابستان 92 ارجاع می دهم . فقط این نکته را متذکر می شوم که بر خلاف گفته جناب میرهاشمی هیچ نظر و عقیده ای در این وبلاگ حذف نشده و اتفاقا سایت لور در بزنگاه مهم انتخابات از انتشار نظرات متفاوت خودداری کرده و البته نتیجه اش را هم در رای بالای لرستان به روحانی و شکست فاحش پوپولیسم قوم گرایانه و نمادش آقای محسن رضایی در انتخابات مشاهده کرد.

متاسفانه در نظرات جناب میرهاشمی نوعی شتابزدگی و قضاوت عجولانه مشهود است و نشان از آن دارد که ایشان به احتمال زیاد بحث های انتخاباتی ما را دنبال نکرده و مطالب را نخوانده اند ؛ واگرنه مرقوم نمی فرمودند : "
اینکه امثال رضا فکر کنند چون مردم لرستان رای اولشان محسن رضایی که همتبار خودشان بوده نبوده است پس باید افتخار کنند فوق العاده مذبوحانه و خنده اوراست."

کل بحث ما در انتخابات ریاست جمهوری این بوده که مساله قومیت نباید مطرح باشد. در انتخابات ریاست جمهوری مساله قومیت و نژاد و مذهب و جنسیت کاندیدا اصلا نباید مطرح باشد (بگذریم از اینکه حداقل دو موردش را قانون اساسی اجباری می داند!) هر کسی که در انتخابات ریاست جمهوری بر اساس قومیت و انتساب کاندیدا به شهر و منطقه خاص رای بدهد اوج ناآگاهی و عقب ماندگی فکری و سیاسی خودش را نشان داده خواه آن فرد یک مازندرانی باشد که به ناطق نوری به خاطر مازنی بودنش رای می دهد یا لری باشد که به محسن رضایی به دلیل لر بودنش رای می دهد. افتخار از این جهت نیست که رضایی که هم تبار لرها بوده رای نیاورده ؛ افتخاری اگر باشد از این جهت است که گفتمان قوم گرایی رای نیاورده یعنی مساله قومیت برای رای دهندگان مطرح نبوده یعنی رای دهندگان یک گام در مسیر توسعه سیاسی و فرهنگی پیش رفته اند.
مطلب مرتبط:

شکست پروژه پوپولیسم قوم گرایانه در انتخابات - لینک


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo
aa

[wWw.SARIAH.blogfa.com],Free MUSIC code in Sariah
free code in Sariah