تبلیغات
زاگرس ما - مطالب بهمن 1393

نگاهی از بلندای زاگرس بر فلات ایران زمین

با راه اندازی جنبش پادکست های لری به استقبال روز زبان مادری برویم

نویسنده :بابک ملایری
تاریخ:دوشنبه 27 بهمن 1393-12:01 ق.ظ

روز 21 فوریه (دوم اسفند) را یونسکو روز جهانی زبان مادری نامگذاری کرده است. زبان مادری اساسی ترین شاخصه هویت هر فرد و قومی است. زبان ما لرها به عنوان یکی از اقوام ایرانی نیز از اصلی ترین شاخصه های هویتی قومی ما است که پاسداشت و حفظ و حراست از آن وظیفه تک تک ما است. برخی از هم تباران عزیز متاسفانه مرز میان هویت قومی و ملی را به درستی درک نکرده اند و هویت ملی را مستلزم دست شستن از زبان و فرهنگی قومی می دانند. بتازگی نظر یکی از هموطنان عزیز ساکن خرم آباد بنام "رضا" را منتشر کردم که با افتخار گفته بود خیلی از مردم لرستان زبان فارسی را به عنوان زبان اول به فرزندان خود یاد می دهند! این اصلا جای افتخار ندارد. البته وارد این بحث که فارسی و لری کدام زبان و کدام لهجه است نمی شوم. به دلیل کثرت عددی گویشوران فارسی به فرض که فارسی را زبان و لری را لهجه ای از فارسی بدانیم به هر حال این لهجه یا زبان نماد بزرگ هویتی قوم لر است که خود شاخه ها و گویش های مختلفی دارد که من بیشتر با لهجه مرسوم در ملایر و نهاوند و بروجرد و روستاهای منطقه که گویش ثلاثی نامیده می شود آشنا هستم.


با روند جهانی شدن و گسترش یک شکل شدن فرهنگی در سطح جهانی ، در سطح ملی نیز خرده فرهنگ ها و قومیت ها با زبان های محلی در حال نابودی و از بین رفتن هستند. شاید گفته شود که این جبر زمان است و از آن گزیر و گریزی نیست. اما از نگاهی انسانی و فرهنگی از بین رفتن هر زبان یا فراموش شدن هر تک واژه یک فاجعه فرهنگی است زیرا همان یک واژه را هزاران سال پدران و نیاکان یک قوم یا یک ملت برای ابداع و حفظش تلاش کرده اند. همان غربی هایی که پرچم دار جهانی شدن هستند بخوبی به ارزش فرهنگ ها و زبان ها واقف هستند. چند سال پیش خبری خواندم درباره اینکه شماری از کارشناسان دانشگاه آکسفورد راهی یکی از جزایر اندونزی شده اند تا دستور زبان و واژگان زبانی در حال نابودی را ثبت و ضبط کنند که تنها سه گویشور آن زنده مانده اند! (لینک خبر)

امروز شاید بچه های ما به دلیل جبر زمانه در ابتدا با زبان فارسی آشنا شوند و حتی با زبان های خارجی زودتر از زبان مادری نیاکان خود آشنا شوند اما وظیفه ما است که فرزندان خود را به هر وسیله ای که می توانیم با زبان و گویش لری محلی خود آشنا کنیم. نسل ما متولدان دهه 50 این بخت را داشت که با آخرین نسل از پدربزرگ ها و مادربزرگ های روستانشین همنفس و همکلام بود و زبان لری را مستقیم از آنها یاد گرفت. اما با استفاده نکردن از آن شاید خود ما هم روزی چشم باز کنیم و ببینیم که بسیاری از کلمات را از یاد برده ایم.
کلماتی مانند:
ایواره : غروب / چواشه : برعکس / کلک : انگشت / ورتیز: لگد / چخماله: چرک/

و افعالی مانند:
تیچنائن : پاشیدن / وراشیدن: نوشیدن/
و صدها کلمه و فعل دیگر...

همواره در این فکر بودم که چگونه می توانیم از این یادگار فرهنگی اجداد خود محافظت کنیم تا به این نتیجه رسیدم که راه حل را هم باید در همان جایی جست و جو کنیم که مشکل از آنجا آمده است به این معنی که از همان ابزار فناوری کمک بگیریم.
به نظرم هر وبلاگ نویس لر باید یک پادکست لری هم داشته باشد و هر از گاهی مطالب خود را با گویش لری ضبط و به شکل پادکست منتشر کند. ذوق هنری و ظرافت و طنازی لری هم اگر به کار افزوده شود می تواند نتایج خوبی به شکل محاوره یا حتی نمایشنامه های کوتاه در پی داشته باشد که هم جنبه سرگرمی داشته باشد و هم در کنار آن مقصود اصلی که حفظ زبان است حاصل شود.
می توانیم مجموعه ای از این پادکست های جالب و آموزنده و بامزه را گردآوری کنیم و فایل صوتی آنها را روی دستگاه های ام پی تری پلیر یا تبلت بچه هایمان بریزیم تا در کنار زبان های دیگر زبان مادری اجدادی خود را نیز یاد بگیرند یا دستکم با آن آشنا شوند. اگر نمی توانیم کانال های رادیویی زمینی یا رادیو و تلویزیون ماهواره ای لری راه اندازی کنیم حداقل کاری که می توانیم این است که پادکست های لری تهیه و منتشر کنیم.

خودم امروز اقدام به راه اندازی وبلاگ صوتی کردم (لینک) و امیدوارم که تا چند روز آینده بتوانم اولین پادکست صوتی را در آن بارگذاری کنم.

بیائید امسال روز جهانی زبان مادری را با راه اندازی یک جنبش پادکست لری جشن بگیریم و زبان لری را برای فرزندان خود به یادگار بگذاریم...داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

حل مشکل گرد و غبار نیازمند تصمیمات بزرگ است/ طبیعت را به حال خود بگذاریم

نویسنده :بابک ملایری
تاریخ:یکشنبه 26 بهمن 1393-09:10 ب.ظ


پل سفید اهواز : آسمان آبی دیروز و غبار امروز ...

سفر وزیر کشور به عراق (لینک) برای بحث درباره مشکل ریزگردها نشان می دهد که شاخک های نهادهای سیاسی درباره این موضوع حیاتی فعال شده است و امید می رود تا پیش از تبدیل این موضوع به یک مشکل امنیتی مسئولان بتوانند با تصمیماتی شجاعانه نسبت به حل مشکل اقدام کنند.

زمستان های اهواز همواره در یادها با آب و هوای مطبوع و دل انگیز بهاری و مه غلیظ صبحگاهی ثبت شده است و کارون پر آب و سر و صدای مرغ های مهاجر بر فراز کارون. یک نسل قبل تر کارون را با ترانه های شاد مرحوم آقاسی به یاد می آورد ...

این روزها اما کارون بی رمق شده و بجای مه زمستانی خوزستانی ها پذیرای گرد و غبار شدید هستند که البته استان های همجوار هم از این مشکل بی نصیب نمانده اند.

چند روز پیش با یکی از مقامات امنیتی سازمان آب در این باره گفت و گو می کردم. مدعی بود که مشکل اصلی در عراق و عربستان است و مسئولان با مردم کاملا رو راست هستند و حقایق را می گویند چون این موضوع مهم جایی برای لاپوشانی و کتمان حقایق نگذاشته است.

به او گفتم که امیدوارم اینگونه باشد اما فراموش نکنید که صحراهای عربستان پوشیده از شن و ماسه است همانند کویرهای مرکزی خودمان و این صحراها نمی توانند منشاء گرد و غبار باشند. منشاء گرد و غبار قاعدتا زمین های خاکی است . مشکل خیلی پیچیده نیست. مشکل کم آبی در ایران و عراق موجب خشک شدن تالاب ها و هورهای جنوبی ایران و عراق شده و گرد و خاک این زمین های خشک به هوا برخاسته است. مشکل کم آبی در عراق اگر تا حد زیادی ناشی از اقدامات ترکیه است ؛ اما در ایران این مشکل ناشی از اقدامات خود ما است. احداث بیش از حد سدها در دو دهه گذشته و حفر بی حساب و کتاب چاههای عمیق در یک دهه گذشته و نیز اقداماتی مانند احداث تونل های متعدد برای انتقال آب از سرشاخه های کارون به مناطق مرکزی ایران همه و همه موجب بی رمق شدن کارون و خشک شدن انشعابات محلی آن در جنوب خوزستان شده است. آش به قدری شور شده که نماینده اهواز چندی پیش مدعی شد یک تونل مخفی کشف کرده که آب کارون را برای استفاده صنایع فولاد به اصفهان منتقل می کند. هرچند اصفهانی ها این خبر را تکذیب کردند (لینک ) اما تونل های رسمی و اعلام شده هم به اندازه کافی تاثیر مخرب داشته اند که نیازی به تونل های مخفی نباشد.


به هر حال پدیده گرد و غبار در خوزستان و ایلام و لرستان پدیده ای است که بطور مستقیم با سلامتی و جان مردم در پیوند است و وعده و وعیدهایی مانند دادن ماسک های رایگان یا درمان رایگان تنها مسکن هایی گذرا هستند و نمی توان مشکل اصلی را با این وعده ها حل کرد.

حل مشکل ریزگردها نیازمند تصمیمات بسیار مهم در سطوح بالای حاکمیتی است. در سالگرد انقلاب شاید بیراه نباشد که بجای دشنام های باد هوا به رژیم گذشته در یک اقدام عملی نسبت به برچیدن صنایع ذوب آهن در اصفهان و انتقال آن به سواحل جنوبی کشور تصمیمات فوری اتخاذ شود. سفر وزیر کشور به عراق بخشی از راه حل است اما راه حل مهمتر در داخل کشور است. اگر مردم اصفهان و یزد به آب نیاز دارند، مردم خوزستان و ایلام و لرستان نیز به هوا نیاز دارند. مشکل اینجاست که به نام مردم اصفهان و یزد حجم زیادی از آب کارون برای مصارف صنعتی و کشاورزی به اصفهان منتقل می شود. این روند باید متوقف شود. دستکاری در اکوسیستم و طبیعت به مرور کار دست بشر می دهد از قدیم گفته اند چوب خدا صدا ندارد. این گرد و غبار در واقع همان چوب خدا یا طبیعت است که بر سر ما فرود آمده . اما چرا باید تاوان برنامه های بدون مطالعه مقامات رژیم گذشته (در احداث ذوب آهن در مرکز ایران) و راه حل های اشتباه تر مقامات فعلی در انتقال آب کارون به مرکز ایران را مردم و کودکان معصوم بدهند؟داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اظهار نظر یک هموطن عزیز خرم آبادی درباره انتخابات و مسائل قومی در لرستان

نویسنده :بابک ملایری
تاریخ:پنجشنبه 23 بهمن 1393-10:44 ب.ظ

مناظره قلمی سال گذشته (تابستان 92) این وبلاگ با سایت لور مورد توجه برخی همتباران و هموطنان عزیز قرار گرفت. هرچند سایت لور متاسفانه با مطالب برخورد گزینشی داشت و از بازنشر برخی مطالب خودداری کرد اما این مانع از تضارب آراء و رسیدن تحلیل های متفاوت به گوش مخاطبان نشد.
بعد از مدتی طولانی که متاسفانه به دلیل مشغله های کاری و دانشگاهی به وبلاگ سر نزده بودم ، امروز در مرور مطالب و نظرات سایت به نظری از یک هموطن و همتبار عزیز ساکن خرم آباد رو به رو شدم که در تاریخ 31 شهریور 92 ثبت شده بود. با عرض پوزش از این هموطن عزیز با نام "رضا" ، نظر این دوست عزیز را به عنوان مطلب جدید وبلاگ انتخاب کردم. هر چند از تاریخ درج این نظر بیش از یک سال گذشته اما موضوع همچنان تازه است. کشوری با تنوع قومیتی همانند ایران تا زمانی که به درک و تعریف مشخصی از قومیت و ملیت و نسبت این دو و نوع تعاملات قومی و ملی نرسد ، در عرصه پیشرفت به عنوان یک دولت - ملت راه به جایی نخواهد برد ؛ سهل است که افتادن به چاه تنش های قومی همانند برخی کشورهای منطقه نیز آن را تهدید می کند.
ضمن احترام به دوست عزیز "رضا" ، نظرات و دغدغه های جناب آقای خدایی درباره دفاع از فرهنگ و زبان لری را محترم و با ارزش می دانم و تاکید می کنم که تقویت همگرایی هایی ملی میان قومیت ها بسیار مهم است اما به هیچ وجه منافاتی با حفظ و پاسداشت زبان و سنت های قومی ندارد.

..................................................................

رضا: درود برشما

آقای ملایری این آقای خدایی اصلا معلوم نیست در چه جهتی سیر می کند و هدفشان به راستی چیست. والله در این شهر خرم آباد که من زندگی می کنم روز به روز تعداد خانواده هایی که با فرزندان خود فارسی صحبت می کنند در حال افزایش است و بدون اغراق باید اذعان کرد که در آینده ای نه چندان دور لری جای خود را به فارسی خواهد سپرد.
مردم این شهر چه آنان که از دیرباز در شهرها سکونت داشته اند و چه آنان که در سالیان اخیر به این شهر مهاجرت کرده اند زبان فارسی را از خود می دانند و زبان فارسی را بدون هیچ گونه تعصبی از همان آغاز کودکی به عنوان زبان اول به فرزندان خود می آموزند ، زبان فارسی و ایران را از خود می دانند و در میهن دوستی و جان فشانی در راه میهن و برپای داشتن سنتها و فرهنگ اصیل ایرانی همواره پیش قدم بوده اند. گرایشی که به وضوح در شهر خرم آباد و مناطق لرنشین استان لرستان (درباره لکها اظهار نظر نمیکنم) دیده می شود حرکت به سوی همگرایی با بقیه اقوام ایرانی و افزایش مشارکت سیاسی و اقتصادی به عنوان یک قوم فعال در چارچوب ایران عزیز می باشد.
به شما اطمینان خاطر می دهم که علیرغم مخالفت و مقاومت عده ای که کم و بیش در میان تمام اقوام وجود دارند گرایش غالب در لرستان و جهت گیری اصلی به سمت تضعیف مناسبات قومی و قبیله ای و طایفه ای و همگرایی روز افزون با بقیه مردم ایران به عنوان جزیی از ملت ایران می باشد.
رای اول روحانی در استان لرستان و نه به شعارهای قومی پوچ و بی مایه ای که برای ما دستاوردی جز عقب ماندگی فرهنگی و اقتصادی در بر ندارد موید همین مطلب است. بگذارید عده ای خلاف جهت آب شنا کنند سخنان ایشان بیانگر نظرات و دیدگاه های هیچ قشری از مردم لرستان نیست .با پوزش و ارزوی سرافرازی.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo
aa

[wWw.SARIAH.blogfa.com],Free MUSIC code in Sariah
free code in Sariah