تبلیغات
زاگرس ما - مطالب مهر 1392

نگاهی از بلندای زاگرس بر فلات ایران زمین

ناامیدی از دعای عموپورنگ و امید به تونل عمو کوهرنگ!

نویسنده :بابک ملایری
تاریخ:شنبه 27 مهر 1392-01:18 ب.ظ

در پی ابلاغ بی سر و صدای تغییراتی در تقسیمات کشوری و الحاق بخش هایی از شهرستان پارسیان استان هرمزگان به استان فارس به منظور دسترسی استان فارس به ساحل خلیج فارس و اعتراضات مردمی در استان هرمزگان ، اکنون سفر بدون هماهنگی و بدون اجازه استاندار اصفهان به استان چهار محال و بختیاری این گمانه زنی را ایجاد می کند که نکند کوهرنگ بختیاری هم بی سر صدا به استان اصفهان الحاق شده و لرها بی خبرند؟!

ظاهرا با روی کار آمدن دولت "تدبیر و امید" ، امید مقامات استان های بانفوذتر به دست اندازی به حقوق استان های دیگر تقویت شده است! اصفهانی ها که ظاهرا از دسترسی به ساحل خلیج فارس قطع امید کرده اند در تلاش هستند تا سواحل کارون را طریق لوله به اصفهان برسانند!

چندی پیش که عموپورنگ برای مراسم گشایش جشنواره فیلم کودک به اصفهان رفته بود برای اولین بار از سرودی حاوی دعا برای جریان یافتن دوباره زاینده رود رونمایی کرد! اما به نظر می رسد که مقامات استان اصفهان این دعا را فقط مخصوص کودکان اصفهانی می دانند و خودشان دست به دامن عموکوهرنگ شده اند!

دور نیست روزگاری که از همت و تلاش این مدیران تلاشگر ! ، سرچشمه های رود کارون در کوهرنگ بختیاری نیز به سرنوشت زاینده رود دچار شود و احتمالا آن روز باید سکان مدیریت را به دستان توانمند عموپورنگ و امیرمحمد بسپاریم !

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تدریس زبان های قومی در مصاحبه با نماینده مهاباد

نویسنده :بابک ملایری
تاریخ:چهارشنبه 17 مهر 1392-09:22 ق.ظ

عثمان احمدی، نماینده مهاباد و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در مصاحبه با روز می گوید نمایندگان مجلس از اجرای اصل پانزدهم قانون اساسی، مشروط بر اینکه موجب "خدشه ملی" نشود و مطابق قانون باشد، استقبال می‌کنند. این سخنان در ادامه اظهارات علی اصغر فانی، سرپرست وزارت آموزش و پرورش است که گفته با به اجرا گذاشتن اصل معلق مانده پانزدهم قانون اساسی، تصمیم دارد "تدریس زبان قومیت‌ها" را در اولویت کاری این وزارتخانه قرار دهد.

بر اساس اصل پانزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی، زبان، خط رسمی و مشترک مردم ‏ ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آن‌ها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.

اجرای این اصل از زمان تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی تا کنون معلق مانده است.

در باره اجرایی شدن این اصل، انتصاب دستیار ویژه "اقوام و مذاهب" از سوی روحانی، حواشی مربوط به بازماندن وزرای کرد و اهل سنت از رفتن به کابینه و همچنین فعالیت‌های فراکسیون نمایندگان اهل سنت با عثمان احمدی،نماینده شهر مهاباد و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به گفتگو نشسته‌ایم. او با ابراز رضایت از فعالیت‌های دولت جدید، معتقد است عملکرد روحانی تا کنون نشان داده که" مردم رای مفت نداده‌اند."

این مصاحبه در پی می آید.


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo
aa

[wWw.SARIAH.blogfa.com],Free MUSIC code in Sariah
free code in Sariah