تبلیغات
زاگرس ما - گفتگو و تبادل نظر در جامعه اهرمی در برابر تهدیدات امنیتی

نگاهی از بلندای زاگرس بر فلات ایران زمین

گفتگو و تبادل نظر در جامعه اهرمی در برابر تهدیدات امنیتی

نویسنده :بابک ملایری
تاریخ:سه شنبه 5 خرداد 1394-06:39 ب.ظ

حوادث هفته پایانی لیگ برتر فوتبال در ورزشگاه یادگار امام تبریز در مقیاسی کوچک نشان داد که حذف مجاری رسمی و شناخته شده از چرخه اطلاع رسانی، فضا را برای شیوع سریع شایعات در جامعه دامن می زند و می تواند تهدیدات امنیتی برای کشور در پی داشته باشد.

اینک که با پدیده نوظهور و منحوس داعش ، شاهد تهدیدات بالقوه امنیتی در اطراف کشور هستیم و بدخواهان در منطقه درصدد سوء استفاده از برخی مسائل داخلی مانند رویدادهای اخیر مهاباد برای دمیدن در تنور اختلاف و درگیری در کشور هستند ، توجه به امر گفت و گو و تبادل نظر آزاد در عرصه رسانه ای کشور به عنوان پادزهری مهم در برابر سم خطرناک افراط گرایی و تفرقه انگیزی بیش از پیش ضروری به نظر می رسد..................................................
در حالی که برخی چهره های سیاسی منتسب به یک جریان سیاسی درصدد استفاده از رویدادهای تبریز برای دفاع از روایت خاص خود از حوادث سال 88 هستند، اما واقعیت پررنگ تر در پس رویدادهای تبریز تاکیدی بر لزوم دفاع از آزادی اطلاع رسانی و وجود شفافیت در عرصه رسانه ها و فضایی مناسب برای بحث و تبادل نظر در جامعه است به مثابه ابزاری کارآمد در برابر تهدیدات امنیتی بالقوه است. 

بتازگی یکی از چهره های اصولگرای مجلس در یادداشتی به بررسی شباهتهای موجود میان حوادث تبریز و حوادث پس از انتخابات سال 88 از دیدگاه خود پرداخته و نوشته است که «احساس پیروزی» و «تلقی تقلب» عامل درگیری شماری از تماشاگران فوتبال در تبریز با نیروی انتظامی بوده است. این چهره سیاسی در ادامه می افزاید که در انتخابات سال 88 نیز غلبه «احساس پیروزی» از یک سو و «تلقی تقلب» از سوی دیگر، زمینه درگیری تعدادی از مردم با نیروهای انتظامی و خسارت های عمومی را به وجود آورد.

اما آنچه در این میان عمدا" یا سهوا" مورد غفلت واقع شده است ، نقش مهم وجود یا فقدان اطلاع رسانی شفاف در جلوگیری یا دامن زدن به شایعات و بروز سوء تفاهمات در سطح جامعه است.
بنا بر چنین تحلیلی، اگر بپذیریم که دروغ تقلب موجب ناآرامی های پس از انتخابات سال 88 بود، این سوال مهم باقی می ماند که چه عاملی موجب تقویت این دروغ و شایعات مرتبط با آن و متعاقبا" ناآرامی و تنش در جامعه شد؟

همانطور که حوادث ورزشگاه تبریز نشان داد، قطع مجاری رسمی اطلاع رسانی یکی از دلایل اصلی بروز و شیوع شایعات است. اتفاقا" در انتخابات سال 88 نیز اختلال در شبکه های اطلاع رسانی از جمله عوامل زمینه ساز شایعات و اخبار نادرست بود. در واقع یک نگاه امنیتی به موضوع اطلاع رسانی و اختلال در شبکه های اطلاع رسانی در برهه های حساس ، اغلب به ضد خود تبدیل شده و تاثیرات ضدامنیتی به دنبال داشته است. اعلام زودهنگام پیروزی در انتخابات نیز کار اشتباهی است که در انتخابات مختلف از سوی جناح های سیاسی مختلف انجام شده اما زمانی بیشتر تهدیدساز بوده که با اختلال در جریان های اطلاع رسانی همراه بوده است. به عنوان نمونه، در انتخابات سال 84 یک روزنامه شناخته شده در حدود ساعت 12 شب و در حالی که هنوز در برخی حوزه ها رای گیری ادامه داشت ، با تیتر «ملت کار را تمام کرد» به استقبال نتیجه انتخابات رفت.

در این نوشتار قصد باز کردن بحث ها و اختلافات کهنه در این زمینه ها مطرح نیست که این رشته ها سر دراز دارد؛ آنچه اینجا موضوع بحث است تاکید بر نقش رسانه ها و جریان آزاد اطلاعات و اخبار در پیشگیری از تهدیدات امنیتی است.
در این میان ، آنچه در بحث مرتبط با رویدادهای ورزشگاه تبریز مشهود بود، بحث خوب رسانه ای درباره این رویداد و بطور مشخص بحث های زنده و پرنشاط برنامه پرمخاطب «نود» در شفاف سازی موضوع و روشن شدن افکار عمومی درباره جوانب مختلف موضوع بود.

سوال مشخص از برخی اصولگرایان محترم که حوادث ورزشگاه تبریز را با حوادث سال 88 مقایسه می کنند این است که آیا گمان نمی کنید اگر پس از انتخابات 88 رسانه های کشور و بخصوص رسانه پرمخاطب و اصلی یعنی صداوسیما به اطلاع رسانی شفاف و همه جانبه خود با حضور چهره های سیاسی از جناح های گوناگون می پرداختند و موضوع «تقلب ادعایی» را از جنبه های گوناگون به بحث می گذاشتند ، این امر می توانست نقش بسزایی در کاستن از التهاب ناشی از توهمات و شایعات داشته باشد؟

چرا راه دور می رویم ؛ همین کشور دوست و برادر و همسایه مان - افغانستان - سال گذشته شاهد انتخاباتی بود که از همان فردای انتخابات حرف و حدیث های زیادی درباره تقلب مطرح شد. اما به یمن وجود فضای باز رسانه ای در این کشور اولا" تمام اعتراضات به نتیجه انتخابات بطور زنده و گسترده پوشش داده شد و ثانیا" چهره های سیاسی در برنامه های تلویزیونی و در صفحات روزنامه ها به بحث و گفت و گو در این زمینه پرداختند و این همه موجب شد که کشور افغانستان با آن سابقه طولانی در درگیری های قومی و سیاسی و در حالی که بسیاری از ناظران خارجی انتظار رخدادهای خونین در این کشور را داشتند ، از پیچ تند انتخابات به هر تقدیر گذر کند بدون اینکه شاهد رویدادها و تنش های حاد باشد.

کشور هند با نزدیک به یک میلیارد و 300 میلیون نفر جمعیت و با تنوع اعجاب آور قومی و مذهبی، نمونه دیگری است که در سایه بحث و تبادل نظر و گفتمان رسانه ای، عنوان بزرگترین دموکراسی جهان را یدک می کشد و یکی از کشورهای نسبتا" آرام و بدون تنش در جهان است. هر چند ثبات و آرامش نسبی اجتماعی و سیاسی هند تا حدی نیز ریشه در تفکرات فلسفی و تاریخی مردم این منطقه دارد اما از نقش رسانه ها و چند صدایی در این جامعه نمی توان بسادگی گذشت.

اینک که با پدیده نوظهور و منحوس داعش ، شاهد تهدیدات بالقوه امنیتی در اطراف کشور هستیم و بدخواهان در منطقه درصدد سوء استفاده از برخی مسائل داخلی مانند رویدادهای اخیر مهاباد برای دمیدن در تنور اختلاف و درگیری در کشور هستند ، توجه به امر گفت و گو و تبادل نظر آزاد در عرصه رسانه ای کشور به عنوان پادزهری مهم در برابر سم خطرناک افراط گرایی و تفرقه انگیزی بیش از پیش ضروری به نظر می رسد.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo
aa

[wWw.SARIAH.blogfa.com],Free MUSIC code in Sariah
free code in Sariah