تبلیغات
زاگرس ما - دولت - ملت مدرن و مساله قومیت ها

نگاهی از بلندای زاگرس بر فلات ایران زمین

دولت - ملت مدرن و مساله قومیت ها

نویسنده :بابک ملایری
تاریخ:شنبه 1 فروردین 1394-12:33 ق.ظ

با حفظ زبان مشترک، می‌توان زبان‌های دیگر ایرانی و همچنین هویت‌های ایرانی را در پرتو تعامل با هم نشاند و انواع هویت‌های ایرانی، از فارس و ترک و لر و کرد؛ شیعه، سنی و غیره را در خدمت دولت ـ ملت ایرانی در آورد؛ عملی که تا امروز کمتر ممکن شده است.
ایران قدرتمند، ایرانی مدنی است که هویت‌ها بتوانند در شکل فرهنگی قومی و صنفی و جنسیتی و مذهبی خود را نشان دهند و بنیان مدنی - شهروندی به خود بگیرند؛ آنگاه است که همین هویت‌ها بهتر می‌توانند بپذیرند که در چار چوب ایران به خواسته و حقوق خود برسند. این مسیر را می‌توان فربه کردن دموکراسی ملی ـ مدنی نام نهاد. اگرتندروی به این روند صدمه می‌زند، در عین حال نباید نادیده گرفت که عدم شناسایی هویت‌ها هم به مسیر دموکراسی ملی-مدنی صدمه خواهد زد.


نوشته: ت - رحمانی

...........................

اینکه همه ما ایرانی هستیم سخن سنجیده‌ای است. اینکه ایران قدمتی تاریخی دارد و دولت ـ ملت ایرانی در طی زمان وجود اما سیر متفاوتی داشته است هم سخن نادرستی نیست. اما دولت- ملت مدرن براساس دموکراسی ملی، سخن جدیدی است که الزامات خود را دارد.

دولت- ملت مدرن در ایران به شیوه تمرکز و هم بر رویه مرکز پیرامون شکل گرفته؛ ویژگی‌ای که با جغرافیای ایران نمی‌خواند و از لحاظ قیاس اختیارات محلی، از ملوک الطوایفی گذشته به مراتب عقب مانده‌تر است.

در این سیستم دولت- ملت متمرکز که زبان رسمی را تبدیل به زبان مقابل زبان مادری دیگر اقوام می‌کند، هویت‌های دیگر را،‌ گاه به نام مذهب و‌گاه به نام فارس، نادیده می‌گیرد. در حالیکه با حفظ زبان مشترک، می‌توان زبان‌های دیگر ایرانی و همچنین هویت‌های ایرانی را در پرتو تعامل با هم نشاند و انواع هویت‌های ایرانی، از فارس و ترک و لر و کرد، شیعه، سنی و غیره را در خدمت دولت ـ ملت ایرانی در آورد؛ عملی که تا امروز کمتر ممکن شده است.

ساختار متمرکز دولت مدرن در ایران چنان متمرکز و مرکز محور است که حتی روحانیون شیعه هم که در زمان نداشتن حکومت، به زبان مردم در همه جا سخن می‌گفتند، در قالب قدرت حکومت در چنبره قدرتی افتادند که مرکز محورست و زبان اصلی تعامل با زبان‌های دیگر را نمی‌داند.

اما مقوله تمرکز از زمانی سخت تر شد که رنگ مذهبی هم به آن افزوده شد. چنین است که از قضای روزگار به نام اسلام اهل سنت در ایران در مرکز کشور مسجدی به نام خود ندارند؛ فرق و تبعیضی که درد آور است.

نیروی‌های ملی و دموکرات باید به معضل مرکز و پیرامون توجه کنند تا شکاف ایرانیت عمیق‌تر نشود. وجود این فاصله باعث شده که‌گاه نیرو‌های افراطی و زمانی هم نیروهای اطلاعاتی با نیت متفاوت به اتحاد ملی ضربه بزنند.

هویت‌ها و ایرانیت

زمانی که دوری مرکز از پیرامون خود داستانی پر از آه و اشک است، می‌شود به این شعار ایده ال که همه ایرانی هستیم بسنده کرد؟ بی‌گمان بهترین مرحله این است که ما شهروندان ایرانی هستیم، اما شهروندان هویت‌های خود را هم دارند؛ هم جنیستی و هم مذهبی و هم قومی و هم صنفی. این نوع هویت شهروندی به دموکراسی هم نزدیک است. اما برای رسیدن به این مرحله طی مراحل لازم است، که در آن اصل مهم، به رسمیت شناختن حقوق دیگری است. این حقوق شامل هویت فرد و جریان مورد نظر می‌شود و هویت مذهبی و قومی بخشی از این هویت است. به صرف سوءاستفاده دیگران نمی‌توان صورت مسئله هویت را پاک نمود. البته باید دانست که هویت‌ها پاک نمی‌شوند، متحول می‌شوند؛ پس باید به تعاملی شدن آن‌ها توجه کرد. در همین راستا شمردن هویت مذهبی و قومی تحت فشار در ایران، هم به تجربه و هم به دلایل گوناگون حقوقی و ساختاری، ستم مضاعف بر اقوام ایرانی سخن نادرستی نیست.

برخی ازدلسوزان ایرانی معتقدند که باید از از حقوق عام شهروندی شروع کرد، این افراد را ایرانی خواند و به هویت آنان تکیه نکرد و رعایت حقوق بشر باید در چارچوب ایران هدف باشد. این نوع نگاه هم قابل توجه و هم قابل نقد است. قابل توجه است چون مسیر مطلوب ایران باید به سوی تبدیل هویت‌ها در چارچوب شهروند ملی باشد. هر هویتی در حقوق شهروندی خود اصالت خویش را داشته باشد و در چار چوب ایران چند هویتی حقوق برابر داشته باشد. از این منظر این نگاه قابل توجه و بررسی است.

اما چرا قابل نقد است؟ در اعدام ۶ نفر سنی کرد ایرانی، آیا مرکز نشین نبودن این افراد و همچنین هویت غیر فارس آنان باعث نشد که حساسیت بر روی اعدام آنان در حد انتظار نباشد؟ حتی مذهبی بودن این افراد هم تاثیر گذار نبود. پس این واقعیت‌ها وجود دارد و همه هم متوجه آن هستند پس بر هویت خود تاکید می‌کنند.

اما راه حل مناسب در وهله اول پذیرش هویت‌ها و بعد به سوی تعامل بردن این هویت‌ها در چارچوب ایران و حقوق شهروندی است.

توجه به این نکته ضروری است که چفت و بسط دولت-ملت مدرن در ایران متمرکز بوده و تمرکز مشکلات خود را دارا است. این تمرکز بعد از انقلاب با مسئله مذهبی مضاعف هم شده است. البته قدم‌هایی برای حل این ستم مضاعف برداشته شده اما هنوز کافی نیست. ایران قدرتمند، ایرانی مدنی است که هویت‌ها بتوانند در شکل فرهنگی قومی و صنفی و جنسیتی و مذهبی خود را نشان دهند و بنیان مدنی - شهروندی به خود بگیرند. آنگاه است که همین هویت‌ها بهتر می‌توانند بپذیرند که در چار چوب ایران به خواسته و حقوق خود برسند. این مسیر را می‌توان فربه کردن دموکراسی ملی ـ مدنی نام نهاد. اگرتندروی به این روند صدمه می‌زند، در عین حال نباید نادیده گرفت که عدم شناسایی هویت‌ها هم به مسیر دموکراسی ملی-مدنی صدمه خواهد زد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo
aa

[wWw.SARIAH.blogfa.com],Free MUSIC code in Sariah
free code in Sariah