تبلیغات
زاگرس ما - فرهنگ ، هویت ، قومیت و موضوع انتخابات در مناظره دو تن از مخاطبان محترم

نگاهی از بلندای زاگرس بر فلات ایران زمین

فرهنگ ، هویت ، قومیت و موضوع انتخابات در مناظره دو تن از مخاطبان محترم

نویسنده :بابک ملایری
تاریخ:چهارشنبه 6 اسفند 1393-02:12 ق.ظ

مباحث مطرح شده درباره فرهنگ و هویت و قومیت که در حاشیه بحث انتخابات ایجاد شد ، به تبادل آرای برخی از مخاطبان محترم منجر شد . نگارنده در بحث انتخابات ریاست جمهوری در همان فصل انتخابات نظرات و دیدگاههای خود را بیان کردم و مخاطبان عزیز را برای آگاهی از این بحث به مراجعه به آرشیو وبلاگ دعوت می کنم. البته آن بحث ها مربوط به انتخابات ریاست جمهوری بود که با انتخابات مجلس از لحاظ کارکرد و نحوه مشارکت و هدف گذاری مشارکت متفاوت است و در زمان خود در فصل انتخابات مجلس درباره آن بحث خواهیم کرد. دوست عزیز آقا "رضا" با توضیحاتی برخی از ابهامات درباره نظر مورخ 31 شهریور 92 را زدوده و موضع خود را شفاف کرده اند. به گمانم برخی از قضاوت های آقای میرهاشمی درباره نظرات ایشان به دور از انصاف است. اقای رضا از دیدگاه خود یک واقعیت ملموس را بیان کرده اند که عبارت است از کمرنگ شدن زبان لری در لرستان و پررنگ شدن زبان فارسی (گویش غالب فارسی یا تهرانی یا هر نامی که برایش قائل شویم) . مسلما ضعیف شدن زبان های محلی در عصر جهانی شدن یک واقعیت است که حتی در مقیاس خاصی بر زبان فارسی هم تاثیرات خود را دارد و زبان فارسی هم از زبان های دیگر تاثیر می پذیرد. بحث ما در چگونگی حفظ و حراست از زبان لری در این دوران است.
جناب میرهاشمی بحث زبان و هویت را با بحث انتخابات در هم آمیخته اند بدون اینکه ارتباط اینها را (در صورت وجود) به درستی مشخص کنند. درمورد انتخابات همانطور که گفتم خوانندگان عزیز را به آرشیو وبلاگ در تابستان 92 ارجاع می دهم . فقط این نکته را متذکر می شوم که بر خلاف گفته جناب میرهاشمی هیچ نظر و عقیده ای در این وبلاگ حذف نشده و اتفاقا سایت لور در بزنگاه مهم انتخابات از انتشار نظرات متفاوت خودداری کرده و البته نتیجه اش را هم در رای بالای لرستان به روحانی و شکست فاحش پوپولیسم قوم گرایانه و نمادش آقای محسن رضایی در انتخابات مشاهده کرد.

متاسفانه در نظرات جناب میرهاشمی نوعی شتابزدگی و قضاوت عجولانه مشهود است و نشان از آن دارد که ایشان به احتمال زیاد بحث های انتخاباتی ما را دنبال نکرده و مطالب را نخوانده اند ؛ واگرنه مرقوم نمی فرمودند : "
اینکه امثال رضا فکر کنند چون مردم لرستان رای اولشان محسن رضایی که همتبار خودشان بوده نبوده است پس باید افتخار کنند فوق العاده مذبوحانه و خنده اوراست."

کل بحث ما در انتخابات ریاست جمهوری این بوده که مساله قومیت نباید مطرح باشد. در انتخابات ریاست جمهوری مساله قومیت و نژاد و مذهب و جنسیت کاندیدا اصلا نباید مطرح باشد (بگذریم از اینکه حداقل دو موردش را قانون اساسی اجباری می داند!) هر کسی که در انتخابات ریاست جمهوری بر اساس قومیت و انتساب کاندیدا به شهر و منطقه خاص رای بدهد اوج ناآگاهی و عقب ماندگی فکری و سیاسی خودش را نشان داده خواه آن فرد یک مازندرانی باشد که به ناطق نوری به خاطر مازنی بودنش رای می دهد یا لری باشد که به محسن رضایی به دلیل لر بودنش رای می دهد. افتخار از این جهت نیست که رضایی که هم تبار لرها بوده رای نیاورده ؛ افتخاری اگر باشد از این جهت است که گفتمان قوم گرایی رای نیاورده یعنی مساله قومیت برای رای دهندگان مطرح نبوده یعنی رای دهندگان یک گام در مسیر توسعه سیاسی و فرهنگی پیش رفته اند.
مطلب مرتبط:

شکست پروژه پوپولیسم قوم گرایانه در انتخابات - لینک


در ادامه نظرات دوستان عزیز را با هم می خوانیم:
.................................................................
رضا:


کامنت مذکور بیش از یک سال پیش توسط اینجانب نوشته شده است اما آنچه اکنون و پس از بازخوانی نظر بدان معترفم سوءتفاهم و بد فهمیدن بخشی از دیدگاه های جناب آقای خدایی در آن زمان است .اما توضیح چند نکته را در این ارتباط ضروری می دانم:

1-همان طور که به درستی اشاره داشته اید " تقویت هم گرایی های ملی میان قومیت ها هیچ مباینتی با پاسداشت و حفظ سنت های قومی ندارد" . بنده نیز بر همین نظرم اما دگرگونی گویشی و زبانی مردم لرستان و جایگزینی تدریجی لری با فارسی در آینده ای نه چندان دور حقیقتی است که نگارنده را در بازگفتن آن حرجی نیست. آنچه پیش روی من در حال تحقق است روند دگرگونی تدریجی زبان لری به لهجه ای از فارسی معیار با حذف و به فراموشی سپرده شدن روزافزون واژگان اصیل آن است و در این زمینه هیچ فرقی هم میان قوم گرایان و سایرین نیست! بنده شاهد بوده ام که یکی از همین قوم گرایان نام آشنای لرستانی که ساکن خرم آباد هستند و سالهاست در زمینه حفظ و حراست زبان لری و ضرورت پاسداشت آن در مطبوعات و رسانه های محلی قلم می زنند خود در این زمینه از دیگران عقب نمانده و با فرزندشان تنها به زبان فارسی سخن می گویند. رطب خورده منع رطب چون کند؟! وقتی در میان قوم گرایان حال چنین است از دیگران چه توقع و انتظاری می توان داشت و باید پرسید آن همه تأکید و اصرار امثال ایشان بر ضرورت حفظ و پاسداشت لری اصیل چه معنایی می داشته؟!

2- متأسفانه در بخش کامنت های لور و برخی دیگر از رسانه های مناطق لرنشین گاه به دیدگاه هایی درباره زبان فارسی ، ماهیت ، پیشینه و نقش این زبان چونان یکی از نمادهای هویت و انسجام ملی بر می خوریم که جز تکرار مطالب بی پایه و اساس عده ای پان ترک تجزیه طلب نکته دیگری در آنها یافت نمی شود.تلقی آن کسان از زبان فارسی عالمانه و از سر آگاهی نیست و با تمام قواعد و اصول علم زبان شناسی در تعارض است .بخش دوم آن نظر در پاسخ به چنین دیدگاه هایی نوشته شده است . زبان فارسی برای ما نه تنها بیگانه نیست که آن را چونان میراث مشترک ایرانیان و یکی از عوامل وحدت و یکپارچگی اقوام ایرانی گرامی می داریم و ارج می نهیم.

3 - قوم گرایی نیز همچون هر پدیده اجتماعی دیگری می تواند وجوه مثبت و سازنده و یا بالعکس مخرب و واپس گرایانه داشته باشد . می تواند سمت و سوی منطقی ، انسانی و آزادی خواهانه داشته و یا در خطرناکترین صورت خویش به برتری جویی های قومی و نژادی با تمام فجایع و مصائبی که در درازنای تاریخ بر نوع بشر تحمیل کرده است بینجامد. جنبش حقوق مدنی سیاهان در آمریکا و کشتار ارمنیان به دست ترکان عثمانی از جمله نمونه هایی هستند که هر دو در تاریخ به نام نِژاد و قومیت روی داده اند اما سمت و سوی کاملا متفاوتی داشته اند. بنابراین مقصود از قوم گرایی چیست ودر خدمت کدام اهداف و آرمان ها قرار می گیرد؟ اگر مسالمت جویانه و از نوع اول است و می کوشد ضمن باور داشتن به هویت ملی در اتحاد و هم گرایی با دیگر اقوام به سهمی عادلانه و برابر از ثروت های ملی ،حقوق اجتماعی و مدنی و ... دست یابد این همان وجه مثبت ، منطقی و سازنده قوم گرایی است اما اگر در تقابل با هویت ملی از ملت های ترک و کرد و لر و ..سخن می گوید و منافع مشترک، تاریخ و گذشته مشترک و پیوندهای عمیق فرهنگی و زبانی اقوام ایرانی را یکسره نادیده می انگارد ، به نفاق و شقاق داخلی دامن می زند و به جنبش های کور و تجزیه طلبانه می انجامد به باور بنده مردود و نامعقول بوده و همان وجه مخرب و واپس گرایانه ای است که در آغاز سخن به آن اشاره کردم.

میرهاشمی :

بنده درهمین وبلاگ چند بار جواب اقای ملایری ورضا (درصورت وجود) را دادم. حتی گفتن شاید با بچه های لور مشکل داشته باشند به اسم دیگر هم جواب دادم اما پاسخ حقیر درج نشد. یکبار دیگر به امید درج پاسخ درقالب چند نکته جواب می دهم:
1-اقای دکتر خدایی برخلاف ادبیات کوچه بازاری افراد ... مثل رضا از بروبچه های فوق العاده با سواد واهل مطالعه هستند وطبیعتا" ما دوست داریم کسی با منطق جواب مقالات ایشان رابدهد


2-محض اطلاع رضا وهمفکرانشان عرض کنم که فرهنگ وهویت قومی مایه افتخار است نه مایه کسر شان وانکار! اگر غیر ازاین بود درسطح جهان یک ملت و در سطح ایران یک قوم را می یافتیم که با پشت کردن به فرهنگ خودش به جایی رسیده باشد .


3-اینکه امثال رضا فکر کنند چون مردم لرستان رای اولشان محسن رضایی که همتبار خودشان بوده نبوده است پس باید افتخار کنند فوق العاده مذبوحانه و خنده اوراست. خب در این صورت باید سمنانیها که به همشهری خود رای قاطعی دادند سرزنش شوند چون قومگرا هستند! ضمنا" درتلاش دیگری ایشان سعی نموده اند لکها را جدا کنند تا بهتر نقشه تفرقه افکنانه خود را پیش ببرند اما مشخصا" اگرچنین امری اتفاق بیفتد فارسی منتفع نخواهد شد بلکه جریان دیگری برنده خواهد بود که احتمالا رضای ما راضی به ان نیست.

4-می خواهم سوالی بپرسم:آیا 30سال پیش که هیچ کسی درلرستان با بچه اش فارسی حرف نمی زد همه ما خائن یا عقب مانده بودیم ونمی دانستیم؟ آیا کردها و ترکها که به زبان مادریشان با بچه هایشان حرف می زنند خائنند و آن دسته از لرها که مثل رضا فکر می کنند زبان رسمی برزبان مادری مقدم است خدمتگزارند؟


5 - تجربه نشان می دهد برای افراد بی هویت اهمیتی ندارد که زبان دومشان چه باشد. به عبارتی همین افرادی که از زالیان به ان سو خجالت می کشند بگویند لرند اگر فرداروزی زبان رسمی چیزی غیر ازفارسی باشد به اسانی فارسی را هم خواهند فروخت. چون این قانون وتقدیریست که خدا خواسته است و افراد باهویت چون درخت ریشه دار قویند و افراد فراری از هویت هر لحظه به سمتی متمایل می شوند بلکه خودی نشان دهند.ما امیدواریم اینها لااقل فارسی را به انگلیسی وعربی وترکی استانبولی نفروشند چون شواهد نشان می دهد انها برای کلاس بیشتر از فارسی هم چیزی برجای نگذاشته اند....


رضا:

سلام آقای میر هاشمی
راستش بخش هایی از نظر اینجانب بد خوانده شده و مهمتر از آن بسیار بد فهمیده شده است .دراین باره در همین بخش توضیح داده ام . بنده هیچ گاه نگفته ام رها کردن زبان مادری و سنت های قومی و به فراموشی سپردن آن ها پیش شرط توسعه و پیشرفت مناطق لرنشین است !! نظر من درباره زبان فارسی و گرایش روز افزون مردم لرستان به زبان رسمی و روند جایگزینی تدریجی زبان لری با فارسی حداقل در شهرهای بزگ تر صرفا تأکیدی بر این حقیقت مسلم بود که در لرستان نه تنها هیچ گرایشی به قوم گرایی کور و افراطی، فارسی ستیزی و بیگانه پنداشتن این زبان با هویت قومی وجود ندارد که بر عکس عده کثیری از مردم بدون هیچ تعصبی و از همان آغاز منحصرا زبان رسمی را به فرزندان خود می آموزند. بنده در این ارتباط موضع گیری و داوری نکرده ام و تنها حقیقتی را که همگان از آن آگاهند باز گفته ام! لطفا ناخوانده و نافهمیده هیچ مطلبی را نقد نفرمایید و در اظهار نظرهای خود جانب ادب را نگاه دارید. نظرات بنده در پاسخ آقای خدایی است که در نظر اول از ایشان نام برده ام و با شهامت اعلام می دارم که در آن زمان بخشی از نظرات ایشان را نیک درنیافته ام. به ویژه در ارتباط با موضوع هویت قومی. اما اختلاف نظر بنده با ایشان در موضوع انتخابات و حمایت از کاندیدای مورد حمایتشان به قوت خود باقی است . والله آقای میر هاشمی بنده تا کنون هیچ مطلب فخیم و استواری از حضرت عالی که نکته تازه ای بر دانسته های مخاطب بیفزاید نخوانده ام و از اینکه با چنین پشتوانه ای دیدگاه بنده را کوچه و بازاری می خوانید متعجبم. اتفاقا یکی از ایرادهای بزرگی که بر "لور" وارد است ضعف نظری و دانش اندک برخی از نویسندگان است که بعضا حتی بر مطالب دقیقتر نشریه نیز اثر سوء خویش را به جای می گذارد. اینجانب به آقای خدایی و نظرات و دیدگاه های ایشان احترام می گذارم اما ایشان نیز همچون تمام کسانی که در حیطه ای جز دانش تخصصی شان گاه دستی به قلم می برند اشتباهات و خطاهایی دارند که از دید هیچ محقق و صاحب نظری پوشیده نیست.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
حمید
چهارشنبه 6 اسفند 1393 09:59 ب.ظ
نظرات جدید جناب "رضا" با نظر اولیه اش صد و هشتاد درجه متفاوت شده است.
ایشان که قوم گرایی لور و آقای خدایی را "کور" و "افراطی" خوانده اند بفرمایند قوم گرایی متعادل ایشان مصداقش حسن روحانی است؟ در لرستان چه کسی متعادل روی قومیت کار می کند؟
آیا کوبیدن بر سر همین جنبش نوخواسته تیشه به ریشه هویت لر نیست؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo
aa

[wWw.SARIAH.blogfa.com],Free MUSIC code in Sariah
free code in Sariah