تبلیغات
زاگرس ما - کانال "زادبوم" در تلگرام @zagrose_ma

زاگرس ما - کانال "زادبوم" در تلگرام @zagrose_ma
نگاهی از بلندای زاگرس بر فلات ایران زمین
نویسندگان
روز 21 فوریه (دوم اسفند) را یونسکو روز جهانی زبان مادری نامگذاری کرده است. زبان مادری اساسی ترین شاخصه هویت هر فرد و قومی است. زبان ما لرها به عنوان یکی از اقوام ایرانی نیز از اصلی ترین شاخصه های هویتی قومی ما است که پاسداشت و حفظ و حراست از آن وظیفه تک تک ما است. برخی از هم تباران عزیز متاسفانه مرز میان هویت قومی و ملی را به درستی درک نکرده اند و هویت ملی را مستلزم دست شستن از زبان و فرهنگی قومی می دانند. بتازگی نظر یکی از هموطنان عزیز ساکن خرم آباد بنام "رضا" را منتشر کردم که با افتخار گفته بود خیلی از مردم لرستان زبان فارسی را به عنوان زبان اول به فرزندان خود یاد می دهند! این اصلا جای افتخار ندارد. البته وارد این بحث که فارسی و لری کدام زبان و کدام لهجه است نمی شوم. به دلیل کثرت عددی گویشوران فارسی به فرض که فارسی را زبان و لری را لهجه ای از فارسی بدانیم به هر حال این لهجه یا زبان نماد بزرگ هویتی قوم لر است که خود شاخه ها و گویش های مختلفی دارد که من بیشتر با لهجه مرسوم در ملایر و نهاوند و بروجرد و روستاهای منطقه که گویش ثلاثی نامیده می شود آشنا هستم.


با روند جهانی شدن و گسترش یک شکل شدن فرهنگی در سطح جهانی ، در سطح ملی نیز خرده فرهنگ ها و قومیت ها با زبان های محلی در حال نابودی و از بین رفتن هستند. شاید گفته شود که این جبر زمان است و از آن گزیر و گریزی نیست. اما از نگاهی انسانی و فرهنگی از بین رفتن هر زبان یا فراموش شدن هر تک واژه یک فاجعه فرهنگی است زیرا همان یک واژه را هزاران سال پدران و نیاکان یک قوم یا یک ملت برای ابداع و حفظش تلاش کرده اند. همان غربی هایی که پرچم دار جهانی شدن هستند بخوبی به ارزش فرهنگ ها و زبان ها واقف هستند. چند سال پیش خبری خواندم درباره اینکه شماری از کارشناسان دانشگاه آکسفورد راهی یکی از جزایر اندونزی شده اند تا دستور زبان و واژگان زبانی در حال نابودی را ثبت و ضبط کنند که تنها سه گویشور آن زنده مانده اند! (لینک خبر)

امروز شاید بچه های ما به دلیل جبر زمانه در ابتدا با زبان فارسی آشنا شوند و حتی با زبان های خارجی زودتر از زبان مادری نیاکان خود آشنا شوند اما وظیفه ما است که فرزندان خود را به هر وسیله ای که می توانیم با زبان و گویش لری محلی خود آشنا کنیم. نسل ما متولدان دهه 50 این بخت را داشت که با آخرین نسل از پدربزرگ ها و مادربزرگ های روستانشین همنفس و همکلام بود و زبان لری را مستقیم از آنها یاد گرفت. اما با استفاده نکردن از آن شاید خود ما هم روزی چشم باز کنیم و ببینیم که بسیاری از کلمات را از یاد برده ایم.
کلماتی مانند:
ایواره : غروب / چواشه : برعکس / کلک : انگشت / ورتیز: لگد / چخماله: چرک/

و افعالی مانند:
تیچنائن : پاشیدن / وراشیدن: نوشیدن/
و صدها کلمه و فعل دیگر...

همواره در این فکر بودم که چگونه می توانیم از این یادگار فرهنگی اجداد خود محافظت کنیم تا به این نتیجه رسیدم که راه حل را هم باید در همان جایی جست و جو کنیم که مشکل از آنجا آمده است به این معنی که از همان ابزار فناوری کمک بگیریم.
به نظرم هر وبلاگ نویس لر باید یک پادکست لری هم داشته باشد و هر از گاهی مطالب خود را با گویش لری ضبط و به شکل پادکست منتشر کند. ذوق هنری و ظرافت و طنازی لری هم اگر به کار افزوده شود می تواند نتایج خوبی به شکل محاوره یا حتی نمایشنامه های کوتاه در پی داشته باشد که هم جنبه سرگرمی داشته باشد و هم در کنار آن مقصود اصلی که حفظ زبان است حاصل شود.
می توانیم مجموعه ای از این پادکست های جالب و آموزنده و بامزه را گردآوری کنیم و فایل صوتی آنها را روی دستگاه های ام پی تری پلیر یا تبلت بچه هایمان بریزیم تا در کنار زبان های دیگر زبان مادری اجدادی خود را نیز یاد بگیرند یا دستکم با آن آشنا شوند. اگر نمی توانیم کانال های رادیویی زمینی یا رادیو و تلویزیون ماهواره ای لری راه اندازی کنیم حداقل کاری که می توانیم این است که پادکست های لری تهیه و منتشر کنیم.

خودم امروز اقدام به راه اندازی وبلاگ صوتی کردم (لینک) و امیدوارم که تا چند روز آینده بتوانم اولین پادکست صوتی را در آن بارگذاری کنم.

بیائید امسال روز جهانی زبان مادری را با راه اندازی یک جنبش پادکست لری جشن بگیریم و زبان لری را برای فرزندان خود به یادگار بگذاریم...[ دوشنبه 27 بهمن 1393 ] [ 12:01 ق.ظ ] [ بابک ملایری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

در این وبلاگ قصد به نقد كشیدن استدلال های طرفداران تجزیه استان لرستان و نیز اطلاع رسانی و بیان دیدگاههای انتقادی درباره مسائل مرتبط با قومیت و ملیت با نگاهی ویژه به حوزه زاگرس میانی را دارم.
"زاگرس ما" نگاهی است از بلندای زاگرس بر فلات ایران زمین . این وبلاگ تا سر حد امكان تلاش می كند در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی و قانون مطبوعات با حفظ احترام افراد حقیقی و حقوقی در جهت اطلاع رسانی تلاش كند.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ