تبلیغات
زاگرس ما - گفتگوی "روابط عمومی آرمان" با اكبر اعلمی كه پس از نامزدی هاشمی منتشر نشد!

نگاهی از بلندای زاگرس بر فلات ایران زمین

گفتگوی "روابط عمومی آرمان" با اكبر اعلمی كه پس از نامزدی هاشمی منتشر نشد!

نویسنده :بابک ملایری
تاریخ:یکشنبه 29 اردیبهشت 1392-12:09 ب.ظ

منبع: وب سایت اكبر اعلمی نماینده مردم تبریز در دوره ششم و هفتم مجلس

کسانی که بصورت حرفه ای با مطبوعات کشورمان سر و کار دارند، بخوبی با اسپانسرهای پشت پرده مطبوعات کشور آشنا هستند و می دانند که منابع مالی این نشریات از طریق چه کسانی تامین می شوند و رسالت اصلی آنها تبلیغ چه اشخاص و گروه هائی است.

روزنامه "روابط عمومی آرمان"، یکی از نشریات کم تیراژی است که به بهانه های مختلف با انتشار وقت و بی وقت رپرتاژ آگهی های خود بنفع هاشمی رفسنجانی و نزدیکان وی میزان وابستگی و تعلق خاطر خود را به آنان به اثبات رسانیده است.

باوجود این که پیش از این نیز برخی دست اندرکاران روزنامه مورد اشاره بداخلاقی و رفتارهای مغایر با اخلاق حرفه ای را از خود نشان داده بودند، لیکن روز گذشته در اثر اصرار زیاد آقای "فرهاد فرزاد" خبرنگار این روزنامه و قول وی مبنی بر عدم تکرار رفتارهای نادرست گذشته، این بار نیز به درخواست مصاحبه این نشریه پاسخ مثبت دادم و پس از جرح و تعدیل های زیادی که متناسب با سیاست های آرمان بر روی متن گفتگو صورت گرفت مقرر شد این متن فردا در روزنامه منتشر شود.

اما امروز پس از اعلام کاندیداتوری اسپانسر این روزنامه، خبرنگار یاد شده طی تماسی اعلام کرد با توجه به این که هاشمی کاندیدای ریاست جمهوری شده است ما انتظار داریم که همه کاندیداهای اصلاح طلب از جمله شما کناره گیری کنید و لذا از چاپ مصاحبه معذوریم!

گرچه پرسش های جانبدارانه روزنامه نیز از قبل نشان می داد که این مصاحبه با هدف نادرست نشان دادن کاندیداتوری بنده ترتیب داده شده است و انان مامور هموار کردن مسیر بنفع آقای هاشمی هستند، اما هرگز تصور نمی شد که آنها اخلاق حرفه ای و رسالت مطبوعاتی خود را این چنین ناشیانه و غیر حرفه ای به قیمت جانبداری از هاشمی و اسپانسرهای خود زیر پا بگذارند!

متن گفتگو در ادامه می آید:

برخی سیاسیون کشور اعتقاد دارند ثبت نام شما خیلی خوشبینانه است، فکر می کنید برای انتخابات ریاست جمهوری تائید می شوید؟

اگر ما به آینده و این که سرانجام روزی فرا خواهد رسید که برخوردهای سلیقه ای کمتر شود، خوشبین و امیدوار نباشیم در این صورت باید عطای سیاست و سیاست ورزی را به لقایش بخشیده و از هرگونه اصلاحاتی در کشور ناامید شویم. در حالیکه ما به عنوان نیروهای اصلاح طلب هنوز به این نتیجه نرسیده ایم. بنابراین باتوجه به این که طبق قانون حق انتخاب شدن در انتخابات ریاست جمهوری یکی از مصادیق حقوق اجتماعی برای هر ایرانی واجد شرایط است از این رو من هم همه تلاش خود را صرف گرفتن این حق می کنم. اما اینکه آیا صلاحیت بنده مورد تائید واقع خواهد شد یا خیر، به سه دلیل امیدوارم که چنین شود:

اولا- اگر به کارنامه بنده مراجعه کنید اذعان خواهید کرد که اگر از همه کاندیداهای کنونی صلاحیتم بیشتر نباشد کمتر نیست و می توان گفت علاوه بر 8 سال فعالیت در حوزه قانون گذاری و نظارت و اشراف نسبت به فوت و فن قوانین داخلی و 8 سال ریاست بر گروه های پارلمانی ایران و کشورهای خارجی و 20 سال سوابق سیاسی و مدیریتی متنوعی که از ابتدای انقلاب به این سو در وزارت کشور و دیگر نهادها و سازمان ها داشته ام، تنها کاندیدائی هستم که در 4 رشته دانشگاهی علوم اقتصادی با گرایش بانکداری، اقتصاد بین الملل، اقتصاد انرژی و حقوق و علوم قضائی تحصیل کرده ام و اینها برای یک رئیس جمهور امتیاز کمی محسوب نمی شود .

ثانیا مقام رهبری در جوار بارگاه امام رضا رسما به همه صاحبان سلیقه های سیاسی بعنوان یک حق و وظیفه توصیه کرده اند که حتما در انتخابات پیش رو شرکت جویند. عالیترین مقام اجرائی کشور هم برخلاف گذشته ضمن تاکید به توصیه های رهبری، قول داده است که  انتخابات سالمی را با حضور همه سلیقه های سیاسی برگزار کرده و مانع از تضییع حقوق دیگران شود.

ثالثا، در 34 سال گذشته اغلب کسانی که مورد تائید شورای نگهبان بوده اند توسط اصولگرایان مورد هجمه های شدید بوده اند و حتی مورد اتهام برخی افراد قرار گرفته اند لذا اگر این اتهامات صحیح باشد، لازم است در سازوکار تشخیص صلاحیت ها تجدیدنظر جدی به عمل آید.

*-خودتان می گوئید صداو سیما نامی از شما نمی آورد، چگونه توقع دارید تائید بشوید؟

اینکه صدا و سیما از کاندیدای مقیم آمریکا و حتی کاندیدائی که متهم به شرکت در اختلاس 3000 میلیارد تومانی است و کوچکترین سابقه مدیریت در پرونده اش نیست نام می برد اما کوچکترین اشاره ای به نام بنده نمی کند چند دلیل می تواند داشته باشد که مهمترینش این است که بنده دو سال رئیس شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما بودم و در طول این مدت مرتبا مو را از ماست کشیده و به مدیران این سازمان تذکر می دادم و نقش موثری در پیگری پرونده تحقیق و تفحص و سرنوشت 550 میلیارد تومان داشتم. واتگهی تا جائی که می دانم تنها مرجع تشخیص صلاحیت کاندیداها شورای نگهبان است و هیچ نهاد دیگری از جمله سازمان صدا و سیما پیش از اعلام نظر شورای نگهبان مجاز به برخورد تبعیض آمیز با کاندیداها نیست.

*-آیا نگاه شورای نگهبان به شما تغییر کرده است؟

بیش از این که نگاه شورای نگهبان برایم اهمیت داشته باشد نگاه و داوری خدا و مردم برایم مهم است و لذا در زندگی خود سعی می کنم لااقل با خودم روراست باشم و به آنچه که درست می دانم عمل کنم و سخن بگویم. اگر قرار است انتخابات آینده به یک حماسه سیاسی تبدیل شود، لازمه اش این است که  شورای نگهبان در تائیدها و رد صلاحیت ها نگاهی متفاوت با گذشته داشته باشد. از طرفی برخی مسائل که امثال بنده در 6-7 سال قبل می گفتیم و با رویکرد شورای نگهبان ناسازگار بود، خوشبختانه امروز درستی همه آنها ثابت شده است که این مساله هم بر دامنه امیدواری ها و تجدید نظر در داوری های گذشته می افزاید.

*-ستاد حامیان شما هم راه افتاده است اما بیش از 600 عضو ندارد، با این حساب در مورد اقبال عمومی خودتان چه تصمیمی دارید؟

از این ستادی که شما می گوئید بنده کوچکترین اطلاعی ندارم و اگر هم چنین اتفاقی در فضای مجازی افتاده باشد، در شرایطی که هنوز کوچکترین تبلیغاتی نداشته ام و رسانه های داخلی سعی کرده اند نام بنده بعنوان کاندیدای ریاست جمهوری در جائی منتشر نشود جای تعجب نیست. پیشنهاد می کنم برای پی بردن به وزن واقعی هریک از کاندیداها یک هزارم از امکانات کاندیداهای سفارشی در اختیار بنده هم قرار بگیرد و یک صدم تریبونی که صدا و سیما برای سایرین اختصاص داده است به من تعلق بگیرد و همچنین مناظره هائی برگزار شود آنگاه نظرسنجی کنید تا پایگاه اجتماعی هریک از افراد مشخص شود.

*-اگر قرار بود کاندید شوید، بهتر نبود می گذاشتید اجماع اصلاح طلبان روی شما باشد تا اینکه بخواهید راسا و بی توجه به تصمیم شورای اصلاح طلبان اقدام کنید؟

این اصلاح طلبان مورد نظر شما که قرار است بر روی کسی اجماع کنند چه کسانی هستند؟ چند نفرند؟ وزن اجتماعی اشان چقدر است؟ کجا جمع می شوند؟ مبنای مشروعیت  و انتخاب خود آنها چیست و چه کسی به آنها این حق را داده است که از جانب یک جامعه آماری دهها میلیون نفری اصلاح طلب در مورد کاندیداها اظهار نظرکرده و با روحیه استکباری، فرد مورد نظر خود را به نام جامعه بزرگ اصلاح طلبان به دیگران تحمیل کنند و انتظار تبعیت داشته باشند؟ و اساسا اینها با کدام سازوکار داوری می کنند و معیارشان برای داوری در مورد کاندیداها چیست؟ چرا تاکنون حتی برای یکبار هم از امثال بنده برای حضور در این جلسات اجماعی جهت عرضه برنامه های خود دعوت نشده است؟ اگر به این پرسش ها پاسخ قانع کننده ای داده شد چشم بنده هم تسلیم نظر اجماعی اصلاح طلبان خواهم شد.

*-اینگونه برخوردها و اعلام استقلال کردن آیا به ماجرای انتخابات سال 84 نمی انجامد؟

اولا مگر تا کنون بنده به کسی یا جائی ملحق بوده ام که اکنون می فرمائید اعلام استقلال کرده ام!؟

ثانیا، مگر در دوره قبل کسی با بنده مشورت کرده بود و یا برای مشارکت در مباحث انتخاباتی دعوت به عمل اورده بود که انتظار دارید برای استفاده از حقوق اجتماعی خود از آنان تبعیت کنم. کاندیداهای سرشناس و مورد نظر شما در طول انتخابات برای بایکوت خبری بنده با اقتدارگرایان همراهی کردند و وقتی که از ردصلاحیت غیرقانونی ام و غیرقابل بازگشت بودن آن اطمینان حاصل کردند خود و نمایندگانشان تا روز رای گیری از اینجانب می خواستند که از آنها حمایت کنم.

پس اگر انتظار دارید که همه کاندیداهای اصلاح طلب به یک وحدت نظری در مورد انتخابات برسند عملی شدن آن مستلزم تحقق چند پیش شرط است: اولا هویت کسانی که در پشت پرده برای دیگران تصمیم می گیرند مشخص شود و به سوال هائی که در پاسخ به پرسش قبلی شما مطرح کردم پاسخ شفاف داده شود و مهمتر از همه باید توضیح دهند کاندیداهائی که فعلا خود را یکی از کاندیداهای مورد نظر جریان اصلاحات تبلیغ می کنند با کاندیداهای اصولگرایان چه ویژگی و تفاوت معناداری دارند؟ چرا فقط در ایام انتخابات و توزیع مقام و مسئولیت ها سر و کله اینها پیدا  می شود!؟

*-گویا کسانی که فیس بوک داشته اند در شوراها رد صلاحیت می شوند. احتمالا برای ریاست جمهوری سختگیری ها بیشتر است. در این مورد چه نظری دارید؟

اولا، شخصا در فیس بوک هیچ صفحه ای ندارم و ظاهرا دیگران یکی دو صفحه بنام بنده باز کرده اند با این وصف اگر در آینده فرصت کافی بدست آورم حتما در فیس بوک عضو خواهم شد و از این تریبون بزرگ حداکثر استفاده صحیح را خواهم برد. ثانیا، طبق اصل قانونی بودن جرم، هر فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد، آن فعل جرم محسوب می شود. در هیچیک از قوانین ما داشتن صفحه در فیس بوک جرم تلقی نمی شود و تا جائی که بنده اطلاع دارم حتی بنام مقام رهبری هم در فیس بوک صفحه باز شده است.

*-دلیل اصلی ثبت نام شما چه بود؟

در بیانیه ای که جمعه هفته گذشته با نام احیای منشور نوفل لوشاتو در جمع خبرنگاران در وزارت کشور قرائت شد به تفصیل در این باره توضیح داده ام. وانگهی هرکس برای نجات کشورش حق دارد از همه سازوکارهای قانونی و حقوق اجتماعی خود استفاده کند؛ شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس یکی از آنهاست.

*-فکر می کنید در این شرایط بهتر از آقایان هاشمی یا خاتمی می توانید عمل کنید؟

صرفنظر از سن و سال بالای آقای هاشمی ایشان 34 سال است که در قدرت می باشد و 8 سال در بهترین شرایط و موقعیت ها و در اوج قدرتش رئیس جمهور این کشور بوده است. خاتمی هم 8 سال در بهترین شرایط و در حالیکه از حمایت مجلس و دانشگاهیان و مطبوعات کشور و بویژه 22 میلیون نفر از رای دهندگان خود برخوردار بود کارش بجائی رسید که هم ناگزیر به پس گرفتن دو لایحه ای شد که 4 سال بر تصویب آن اصرار می ورزید و هم اینکه تلویحا مدعی شد رئیس جمهور را در حد یک تدارکاتچی می خواهند. مضافا به این که هر دو رئیس جمهور از نیروهائی استفاده کردند که با مطالبات و ذائقه مردم چندان آشنا نبودند. بنابراین با توجه به تحصیلات دانشگاهی مرتبط و نوع رویکردی که نسبت به مسائل مختلف دارم خود را برای سمت ریاست جمهوری شایسته تر از آنها می دانم.  با این وجود با مناظره هائی که در آینده میان کاندیداها و از جمله بنده و آقای هاشمی برگزار خواهد شد، این مردم هستند که باتوجه به سوابق و عملکرد و دیدگاه های هر یک از کاندیداها، تشخیص خواهند داد که چه کسی می تواند بهتر عمل کند؟

*-آقایان هاشمی و خاتمی برد جهانی بیشتری دارند و در داخل هم به دلیل شناخت مردم از آنها مشکل تبلیغات ندارند اما شما مشکل بزرگی به نام تبلیغات دارید. با آن چه می کنید؟

اولا، مگر ایندو قبل از این که به قدرت برسند کسی انها را می شناخت که برد جهانی داشته باشند. وانگهی اگر دنیا با رئیس جمهور جدیدی مواجه شود که یکی از مهمترین برنامه هایش معطوف به تنش زدائی و برقراری رابطه دوستانه با کشورهای جهان با رعایت احترام متقابل است شک نکنید که با اقبال بین المللی روبرو خواهد شد.

ثانیا، مگر احمدی نژاد در دوره اول تبلیغات قابل توجهی داشت؟ لذا بر این عقیده ام که این مناظره های تلویزیونی است که سرنوشت انتخابات را تعیین خواهد کرد.

*-اگر اجماع اصلاح طلبان بر روی شما باشد، باز هم مشکل تبلیغات مطرح می شود. فکر می کنید در ایران چقدر شناخته شده هستید؟

پاسخ پرسشتان را دادم. اگر قرار است انتخاب ما تابع شهرت و شناخته تر بودن افراد باشد بهتر است جمهوریت را به سلطنت تبدیل کرده و شناخته شده ترین فرد را بر کرسی سلطنت بنشانیم. وانگهی اگر در انتخابات ایران تبلیغات حرف اول را می زد، آقای هاشمی و قالیباف باید در دوره های قبلی پیروز انتخابات می شدند. اما این که در ایران چقدر شناخته شده هستم فکر می کنم بیش از خاتمی و احمدی نژاد در اولین دوره کاندیدا شدنشان شناخته شده تر هستم.

*-آن موقع آقای احمدی نژاد هم آنچنان شناخته شده نبودند اما اجماع همه اصولگرایان را به دست آورد. فکر می کنید می توانید اجماع اصلاح طلبان را به دست آورید؟

امیدوام

*-فکر می کنید انتخابات چگونه برگزار می شود؟

امیدوارم شاهد برگزاری انتخاباتی آزاد با حضور همه سلایق سیاسی باشیم و همه واجدان شرایط از دید مردم، بتوانند از حق انتخاب شدن استفاده کنند و بر دامنه کسانی که می خواهند از حق انتخاب کردن استفاده کنند افزوده شود.

*-فکر نمی کنیدبرای نشان دادن انسجام جریان اصلاحات بهتر این باشد که کاندیداها مستقلا ورود نکنند؟

همه پرسش های شما جنبه منفی دارد و معطوف به منصرف کردن بنده از کاندیداتوری است. با این همه پیشنهاد می کنم که اجماع و انسجام میان اصلاح طلبان را به پس از اعلام نظر شورای نگهبان و نتایج نظرسنجی های به عمل آمده در یکی دو هفته قبل از رای گیری موکول کنیم.

*-فکر می کنید می توانید دررقابت با کاندیدای دولت پا به پا جلو بروید؟

باتوجه به بلائی که احمدی نژاد و تیمش بر سر این کشور آورده است، شک نکنید که مهره دولت را شکست خواهم داد و او در برابر بنده حرفی برای گفتن نخواهد داشت.

*-از چهره های اصلاح طلب چه کسانی از شما حمایت کرده اند؟

ابتدا اجازه بدهید شورای نگهبان نظرش را اعلام کند، بعد مشخص خواهد شد که چه کسانی از بنده حمایت می کنند و چه کسانی حمایت نمی کنند.

*-منشور نوفل لوشاتو مربوط به اوایل انقلاب است. وقتی شما با آن تبلیغ می کنید یعنی اینکه باید به گذشته بازگردیم. بهتر نیست چیزی برای آینده داشته باشیم تا اینکه بخواهیم به گذشته بازگردیم؟

اگر بیانیه مرا مطالعه کرده بودید این سوال را نمی کردید، منشور نوفل لوشاتو هرگز به گذشته بر نمی گردد بلکه اتفاقا نگاه آن به آینده است و در مقام عملی کردن برنامه های مترقی و اصلاح طلبانه ای است که در گذشته وعده آن داده شده اما در 34 سال گذشته هرگز امکان ظهور و بروز را نیافته است. پیشنهاد می کنم که حتما این بیانیه را در وبسایت بنده یا خبرگزاری ایسنا مطالعه کنید.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
روان شناسی و حقوق
سه شنبه 31 اردیبهشت 1392 08:07 ق.ظ
با سلام و درود فراوان . لطفا از وبلاگ روان شناسی و حقوق بازدید فرمایید . منتظر حضور گرمتان هستم . علی کاکاوند قلعه نوئی _ ملایر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo
aa

[wWw.SARIAH.blogfa.com],Free MUSIC code in Sariah
free code in Sariah