تبلیغات
زاگرس ما - کانال "زادبوم" در تلگرام @zagrose_ma

زاگرس ما - کانال "زادبوم" در تلگرام @zagrose_ma
نگاهی از بلندای زاگرس بر فلات ایران زمین
نویسندگان

لرهای تهران و كرج نباید "گهر دورود" را تنها بگذارند

افراد مختلفی بارها بر این نكته تاكید كرده اند كه حضور تیم گهر دورود در لیگ برتر بسیار فراتر از یك رویداد صرفا ورزشی است و می تواند بزنگاه مهمی در تقویت هویت جمعی قوم لر و تقویت علقه های قومی و فرهنگی لرهای سرتاسر ایران باشد. با چنین دیدگاهی مسلم است كه حضور لرهای ساكن تهران و كرج در ورزشگاه شهر كرج برای تشویق تیم گهر دورود به عنوان یكی از نمادهای همبستگی قوم لر ضروری است.

در این زمانه و با وسایل ارتباطی نوینی مانند اس.ام.اس و رسانه های اجتماعی دیگری كه در كشورهای دیگر انقلاب برپا می كند اگر ما لرها نتوانیم چند هزار نفر را برای تشویق تیم نماینده لرستان بسیج كنیم بهتر است كه بساطمان را جمع كنیم و فاتحه فرهنگ و هویت لری را بخوانیم! باید با اطلاع رسانی گسترده و حتی به اصطلاح فوتبالی ها "من تو من" (نفر به نفر) كاری كنیم كه حضور لرها در ورزشگاه كرج هفته به هفته بیشتر و پرشورتر شود. حرف هایی از قبیل ترافیك و شلوغی و ... هم بهانه ای برای توجیه "بی عملی" خود ماست وگرنه "چون عشق حرم باشد سهل است بیابانها" . ترافیك برای همه است. بگذار همه بدانند روزهایی كه گهر در كرج بازی دارد اتوبان كرج شلوغتر از همیشه است مسافران شمال بهتر است برنامه سفرشان را تغییر دهند تا در ترافیك لرها نمانند! یا بهتر است هر چه زودتر گهر را از كرج به دورود منتقل كنند تا ترافیك روان تر شود... البته می توان از مترو هم استفاده كرد و از ترافیك اتوبان فرار كرد. حضور ماشین هایی در اتوبان كرج با پرچم ها و نمادهای گهر دورود و همچنین پرچم های گهر دورود از پنجره های متروی كرج نشان دهنده حضور هواداران گهر دورود و اطلاع رسانی از بازی گهر دورود در كرج است...

در این میان به گمانم فرقی هم میان بازی های اول و دوم با بازی های دیگر نیست. هر بازی گهر برای ما لرها حكم فینال را دارد هم از لحاظ ورزشی برای تثبیت تیم در لیگ برتر و هم از لحاظ فرهنگی و قومی. فرهنگ سازی یك فرایند زمان بر است و با حضور بلاگرهای لر مثلا در یك یا چند بازی اول كار خاصی نمی توان كرد تنها می توان سنگ بنا را گذاشت. بلاگرهای لر به عنوان نمایندگان بخشی از جامعه نخبگان فرهنگی قوم لر باید در تمام بازی ها حضور داشته باشند و كار فرهنگ سازی با به پیش ببرند.

در این میان انتقادهایی از این دست كه "با تشویق فیزیكی و حضوری در كرج، برای خود توجیه سازی و برای مسئولان استانی ، آْرام سازی فریب انگیز به ارمغان می آوریم" ، در حقیقت حكم گل به خودی و ضربه ای به زیر طاق دروازه قوم لر را دارد.

حضور گسترده لرها در ورزشگاه كرج نه تنها "آرام سازی فریب انگیز" مسئولان نیست بلكه تلنگر یا حتی ضربه ای محكم به وجدان مسئولان لرستان است كه دریابند "گهر دورود لرستان" در هر جای ایران باشد متعلق به لرها است و چه بهتر است این غزال گریزپای دور مانده از وطن را هر چه زودتر به آغوش مام لرستان بازگردانند.

................................................

در حاشیه : در یكی از تصاویر منتشر شده در سایت "لور" مشاهده كردم كه شهرداری ، شورای اسلامی و تربیت بدنی دورود شماره حسابی برای كمك به تیم گهر اعلام كرده اند. این اقدامی بسیار درست هر چند قدری دیرهنگام است اما تعجبم از این است كه چرا این موضوع در سایت لور و دیگر رسانه های مجازی لرها بازتابی نداشته است. گویا هنوز خیلی از ما باور نداریم كه گهر دورود می تواند نماینده ای برای تمام لرهای ایران باشد.

رسانه های مجازی و چاپی لرستان و حتی شبكه افلاك باید این موضوع را اعلام كنند. حتی فعالان فرهنگی لرستان می توانند از طریق درج آگهی در روزنامه های كثیرالانتشار و اعلام این شماره حساب از تمام لرهای ایران برای واریز كمك های نقدی به این حساب كمك بخواهند. خود چنین آگهی ئی در روزنامه های كثیرالانتشار تیری با دو نشان است ؛ هم جلب كمك مالی می كند هم بطور غیر مستقیم خبری است كه گهر دورود متعلق به همه لرها است و به این طریق "اندك اندك جمع مستان" هم می رسند...

شماره حساب سیبا: 0108611330008
طبقه بندی: گهر دورود لرستان،
[ پنجشنبه 29 تیر 1391 ] [ 03:43 ب.ظ ] [ بابک ملایری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

در این وبلاگ قصد به نقد كشیدن استدلال های طرفداران تجزیه استان لرستان و نیز اطلاع رسانی و بیان دیدگاههای انتقادی درباره مسائل مرتبط با قومیت و ملیت با نگاهی ویژه به حوزه زاگرس میانی را دارم.
"زاگرس ما" نگاهی است از بلندای زاگرس بر فلات ایران زمین . این وبلاگ تا سر حد امكان تلاش می كند در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی و قانون مطبوعات با حفظ احترام افراد حقیقی و حقوقی در جهت اطلاع رسانی تلاش كند.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ